Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie CCC

La inceputul lui decembrie sotia mea o sa nasca.Atat ea cat si eu suntem angajati. Eu lucrez in invatamant ca suplinitor, contractul de munca este pe perioada determinata si imi expira pe 30 august 2015.Pana in septembrie 2014 am avut un salariu in mana (net) de 1400 ron iar de la 1 sept pana la 30 august 2015 o sa am 1280 ron in mana.Rog raspuns concret la intrebari (cu art)
1) pot sa intru eu (tatal) 2 ani in CCC?
2) Ce indemnizatie o sa am?Dar cu alocatia?
3) Are vreo importanta ca, contractul imi expira in 2015 iar CCC o sa il am pana in 2016?
4) se considera vechime in invatamant (fara intrerupere) cei 2 ani?(nu in munca)
Eu am contract pe perioada determinata care expira pe 31 august 2015.
Sotia sa intre prima in CCC pana sfarsitul lui iulie 2015, apoi incepand cu 1 august 2015 sa intru eu inca un an.(fiind suplinitor calificat la 3 scoli nu stiu daca o sa mai prind norma intreaga incepand cu 1 sept. 2015).Asa sunt asigurat un an de zile daca nu voi reusi sa prind un post intreg.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (elev sau student la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. - Deoarece copilul se va naste in decembrie 2014 cele 12 luni eligibile sunt ianuarie - decembrie 2014.
- Conditia de mai sus este valabila si pentru mama si pentru tatal copilului.

3. Fata de cele spuse in raspunsurile de pana aici dvs. si sotia hotarati cum veti proceda.
laurentiuu a scris:

Eu am contract pe perioada determinata care expira pe 31 august 2015.
Sotia sa intre prima in CCC pana sfarsitul lui iulie 2015, apoi incepand cu 1 august 2015 sa intru eu inca un an.(fiind suplinitor calificat la 3 scoli nu stiu daca o sa mai prind norma intreaga incepand cu 1 sept. 2015).Asa sunt asigurat un an de zile daca nu voi reusi sa prind un post intreg

pot sa merg pe aceasta varianta?adica pot solicita indemnizatie CCC doar in perioada 1 sept 2014 - 31 aug 2015, avand contract doar pe un an?
Beneficiez de indemnizatie CCC si dupa incetarea de drept a contractului pana cand copilul face 2 ani?
Va multumesc. (discutie incheiata)

1. - Singura conditie pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta este sa aveti venituri profesionale impozabile in cele 12 luni eligibile.
- Ce faceti dupa aceea nu mai conteaza.

2. Puteti sa mergeti si pe varianta propusa de dvs.

3. Asadar beneficiati de indemnizatie pentru CCC si dupa ce va inceteaza, de drept, CIM, pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.