Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata pentru formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata pentru formare profesionala

Am un angajat care in luna iunie isi da examenul de licenta. Pentru asta vrea sa isi ia 30 zile de concediu fara plata. Exista o posibilitate ca sa nu ii afecteze vechimea in munca?
Multumesc

Potrivit art. 54 din Codul muncii, contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.

In dezvoltarea prevederilor de mai sus, Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006 din 29/12/2006 (care, in temeiul art. 247 din Codul muncii, intra de drept in orice contract individual de munca din sectorul privat – cu caracter minimal), stipuleaza in art. 61 alin. (2) si (3) ca salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior si ca pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata.
dar asta ii va afecta vechimea in munca?
1. Fiind concediu fara plata, aceasta perioada nu constituie vechime in munca (stagiu de cotizare).
2. Daca vreti sa-l ajutati, de comun acord, il considerati prezent, il platiti si dupa examene va recupera perioada asta.
din pacate concediul fara plata ii poate afecta vechimea in munca , dar ca solutie o puteti utiliza pe cea a dlui tudorvaleriu=D>
Dmnul Tudor Valeriu are intotdeana un as in maneca =D>