Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatii dupa reabilitare - cine raspunde ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatii dupa reabilitare - cine raspunde ?

Buna ziua, locuiesc intr-un bloc de 7 etaje, la etajul 5. In urma reabilitarii proaste, cand ploua foarte tare apartamentul de la etajul 7 este inundat in unele locuri, inclusiv apa curge pe jos in bucatarie. Problema este ca de la ei, curgand pe la teava de calorifer, deci prin interiorul apartamentelor, apa ajunge la 6 si la mine la etajul 5. Ei se pare ca intentionat nu astupa-izoleaza in acel loc, ca sa se evacueze apa ! (Au si spus la un moment dat ca "doar n-o sa lasam sa se adune apa la noi" ) In aceasta situatie, cine raspunde ? Asociatia da vina pe primarie si pe firma de reabilitari. dar eu gandesc ca, chioar in situatia in care inundatiile de la etajul 7 sunt din cauza proastei reabilitari, ei ar avea posibilitatea sa faca in asa fel incat sa nu curga apa mai jos, fiindca aceasta nu curge prin pereti, ci asa cum spuneam, fix in jos de-a lungul tevii de calorifer, ajungand sa imi ploua in bucatarie si sa se faca un lac pe jos. Ori asta nu s-ar intampla daca nu ar exista acel orificiu. Daca ar fi in regula asa ceva, atunci ar fi aberant, as putea face si eu o gaura sa curga mai jos, nu ? Dar gandesc ca l;egea nu poate permite astfel de aberatii. Va rog, in aceasta situiatie, imi puteti spune daca ma pot indrepta cu o actiune in instanta impotriva vecinilor de la etajul 7, am sansa sa castig ? Va multumesc !:sorry:
Cred ca Innocenta are dreptate. Cei de la etajul 7 au o vina partiala, pentru ca o data ce apa este pe jos la ei in bucatarie, consider ca trebuie sa o stranga nu sa o lase / faca sa curga mai jos, inundand cu buna stiinta, din neglijenta, alte apartamente. In plus, geamurile sunt proprietatea lor privata si nu partea comuna, chiar daca cauza este proasta reabilitare, mie apa nu imi curge din perete sau de pe acoperis, ci DIN APARTAMENTUL LOR. Si acest lucru sta in puterea lor sa il impiedice, dar nu o fac. Eu nu pot sa le izolez geamurile din casa lor. Am fost acolo, si apa nu le curge de sus, ci pe la geamuri. Sta in puterea lor sa puna carpe sau sa astupe orificiile prin care apa se scurge sub apartamentul lor,. si nu o fac desi li s-a spus ca sunt inundat, li s-a spus pe unde curge apa, etc. Eu cred ca o culpa exista si in cazul lor. Multumesc Innocenta pentru articolele din legea locuintei, nu le stiam, citisem numai in Codul civil, cred ca art 1549

Practic cei de la 7 ca sa nu se oboseasca sa stranga apa de pe jos din propria lor bucatarie o lasa sa curga mai jos la apartamentele de dedesubt printr-un loc pe care intentiont il lasa neastupat ! Asta mi se pare scandalos. Si impotriva bunului simt.
Vranceanud, utilizator
Exista un topic in care se discuta pe larg despre aceste reabilitari .
Va fac un rezumat :
- primariile nu isi asuma nicio raspundere privind calitatea lucrarii. Au rolul doar de mandatar.
- reabilitarile sunt in general efectuate prin firme mici care isi pot declara insolventa cu usurinta si care oricum nu au capacitatea financiara de a suporta reparatii in garantie.
- in final asociatia este cea care suporta toate cheltuielile .

Singura solutie este ca asociatia sa anagajeze un meserias care sa astupe/repare locul pe unde se infiltreaza apa. Degeaba il acuzati pe locatarul de la et. 7.
Eu as vrea sa stiu cine raspunde juridic, pe cine pot da in judecata pentru aceasta situatie. Sunt doua aspecte 1) proasta reabilitare 2) proprietari de la ultimul etaj care lasa ca apa sa curga din interiorul apartamentului lor la vecinii de dedcesubt ca sa nu se mai oboseasca sa o stranga/evacueze ei. 3) Asociatia nu poate fi data in judecata ? Pana la urma, eu sunt proprietarul unui apartament intr-o cladire in care conform legii asociatia are datoria si obligatia de a asigura ca nu ploua prin peretin si acoperis. Nu eu am incheiat vreun contract de reabilitare si nici nu am fost intrebat. Daca mi se deegradeaza proprietatea, din cauza unor probleme la spatiul comun cum este acoperisul, nu asociatia trebuie sa rtaspunde ? Chit ca pe urma se intoarce in instanta impotriva firmei de reabilitari.
Vranceanud, utilizator
Vranceanud a scris:

Eu as vrea sa stiu cine raspunde juridic, pe cine pot da in judecata pentru aceasta situatie.

Pentru raspuns la obiect,sunt necesare date relevante,ori dv desi va plangeti de neajunsurile datorate reabilitarii proaste,,nu cunoasteti sau nu ati comunicat concret clauzele contractului de reabilitare,daca exista proces verbal receptie incheiat de primarie si executant,daca exista garantia lucrarii
A discuta in lipsa de date concrete ,nu conduce la solutionarea situatiei,mai mult alimenteaza artificial disputa.
Dv afirmati
se pare ca intentionat nu astupa-izoleaza in acel loc, ca sa se evacueze apa ! (Au si spus la un moment dat ca "doar n-o sa lasam sa se adune apa la noi" )

deci dv denuntati atat neajunsurile reabilitarii cat si culpa vecinului de la etajul 7 care se pare ca intentionat nu astupa...
Rezulta ca sunt 2 cauze distincte care genereaza inundatia,pe de o parte reabilitarea proasta care determina acumularea de apa la ultimul nivel-pentru care raspunde asociatia de proprietari care in baza contractului de executie reabilitare -a clauzelor negociate dar neprecizate de dv,teoretic se poate indrepta cu pretentii impotriva primariei
Pe de alta parte sunt vinovati si vecini de la etajul 7,care nu gestioneaza corect situatia si cu rea credinta lasa sa curga apa si la etajele inferioare in loc sa izoleze spatiul existent intre diafragma orizontala si coloanele instalatiei condominiului
Este hazardat a emite solutia general valabila cand dv comunicati presupuneri=" se pare"
Legal,in astfel de situatii frecvente la multe asociatii de proprietari care au parcurs procedura reabilitarii prin contracte incheiate cu primaria si tert executant,asociatia de proprietari ca beneficiar al lucrarii beneficiaza de anumite clauze contractual asumate despre care dv nu ati facut vorbire ,dupa finalizarea executiei ,daca exista deficiente dovedite in sarcina executantului-are dreptul sa solicite in termenul de garantie remedierea acestora
Suplimentar,tot asociatia de proprietari,fata de prejudiciile cauzate intentionat de vecinii de la etajul 7 tuturor proprietatilor situate la etajele inferioare,are dreptul,in temeiul disp L nr 230/2007 art 14,17,18 sa solicite acestora sau prin instanta obligarea
să repare stricăciunile ori să plătească cheltuielile pentru lucrările de reparatii,sau pot solicita instantei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii, precum şi plata daunelor

In ambele cazuri ,reprezentantul legal al asociatiei de proprietari are autoritatea si competenta sa desfasoare demersuri pentru buna functionare a partii comune de constructie din imobil,sa solicite primariei remedierea deficientelor si vecinilor de la etajul 7 sa suporte prejudiciile cauzate cu rea credinta
Cunosc inconvenientele precizate de autorul topicului,deoarece imobilul nostru a parcurs procedura de reabilitare cu inlocuire ferestre si balcoane,ulterior finalizarii lucrarii au aparut mai multe deficiente care au fost imediat sesizate la primarie ,care a dispus remedierea acestora
Dar ,toate demersurile de constatare a deficientelor la nivelul asociatiei au fost realizate de catre presedintele de asociatie care in calitate de reprezentant legal al asociatiei a desfasurat demersurile si fata de partea contractanta primarie si executant
ynocentta, utilizator
Va multumesc pentru raspuns.
Am vorbit cu presedinta asociatiei, care mi-a comunicat verbal ca nu s-a semnat receptia lucrarii, prin urmare nici de ganartie nu poate fi vorba, ca firma care a executat reabilitarea a intrat in insolventa, ca a facut numeroase demersuri la primarie iar primaria nu ia nici o masura. De aceea ma gandeam sa fac eu personal ceea ce tine de mine.