Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Programul Prima Casa - cum se aplica?
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Programul Prima Casa - cum se aplica?

Buna ziua,

A aparut aceasta stire ieri:
[ link extern ]

Va rog nu inteleg cum e aplica. Cum adica garanteaza statul?
Daca creditaul nu isi plateste rata este "executat" statul? Casa cui ramane?
Daca imi fac credit acum se aplica si mie?

Am urmarit aceasta stire in mai multe ziare si nu se intelege absolut nimic despre felul in care se va aplica
aceasta lege.
Si cine este inconstient sa ia credit prin raiffeisen care este recunoscuta prin conditiile proaste de creditare , prin dobanzile mari si prin clauzele interpretabile din contractele de credit?
:D
Asa este. Anul trecut am semnat cu Raiffeisen programul de economisire pt locuinte; am platit comision de incheiere contract cca 350 ron, plus ca au refuzat sa accepte transfer bancar de la alta banca unde am cont, explicandu-mi ca trebuie sa deschid cont la ei de unde se vireaza automat banii in contul Banca pt locuinte. Cand am deschis contul am mai depus si 7 mil, apoi peste 2 sapt am mers sa depun inca 10 mil cu un cartonas pe care mi-l daduse dra cu care semnasem contractul pe 0 comisioane. Am fost refuzata si de-abia la casierie mi s-a explicat ca acela e un cont al bancii unde banii mei au stat aiurea si nu s-au dus banii unde trebuie si ca eu trebuia sa vin cu si cu contractul ca sa vireze banii intai in contul bancii apoi in contul de pe contract. Am facut reclamatie la banca, am reziliat contractul (desi am primit n telefoane de la n directori care imi propuneau o renegociere de contract, cu scuzele de rigoare ca au gresit- mi se luau comisioane de depunere, de transfer in conturi, de intretinere, in conditiile in care dobanda era 3% pe an, eu trebuia sa aduc bani de acasa ca sa raman cu suma economisita intreaga) si am mai pierdut alte 2 miliioane, comisioane de inchidereri cont, de retragere plus comisionul de deschidere cont. Asa ca aveti grija ce semnati, chiar si cand cititi de 3 ori contractul si aveti n intalniri cu agentii, cum am facut eu, tot o poti pati
lauraflorina29 a scris:

Asa este. Anul trecut am semnat cu Raiffeisen programul de economisire pt locuinte; am platit comision de incheiere contract cca 350 ron, plus ca au refuzat sa accepte transfer bancar de la alta banca unde am cont, explicandu-mi ca trebuie sa deschid cont la ei de unde se vireaza automat banii in contul Banca pt locuinte. Cand am deschis contul am mai depus si 7 mil, apoi peste 2 sapt am mers sa depun inca 10 mil cu un cartonas pe care mi-l daduse dra cu care semnasem contractul pe 0 comisioane. Am fost refuzata si de-abia la casierie mi s-a explicat ca acela e un cont al bancii unde banii mei au stat aiurea si nu s-au dus banii unde trebuie si ca eu trebuia sa vin cu si cu contractul ca sa vireze banii intai in contul bancii apoi in contul de pe contract. Am facut reclamatie la banca, am reziliat contractul (desi am primit n telefoane de la n directori care imi propuneau o renegociere de contract, cu scuzele de rigoare ca au gresit- mi se luau comisioane de depunere, de transfer in conturi, de intretinere, in conditiile in care dobanda era 3% pe an, eu trebuia sa aduc bani de acasa ca sa raman cu suma economisita intreaga) si am mai pierdut alte 2 miliioane, comisioane de inchidereri cont, de retragere plus comisionul de deschidere cont. Asa ca aveti grija ce semnati, chiar si cand cititi de 3 ori contractul si aveti n intalniri cu agentii, cum am facut eu, tot o poti pati

Si eu am avut un credit la cei de la Raiffeisen si stiu eu cum inteleg dansii sa interpreteze clauzele contractuale! In polisemantism!B-)
eu sunt in buc. mi-am depus dos complet la BRD in 17.07.09. De-atunci ...astept...probabil ca voi pierde avansul, nu voi reusi sa cumpar casa... se misca toti intr-un ritm de melc (si brd si fondul de garantare) desi ies la TV si mint pe fata oamenii...
dak intr-adevar reusesc sa cumpar casa asta o sa merg la biserica...ar fi o minune
eu am depus dosarul in 12.08, in 14 a venit evaluatorul, in 17 am semnat toate documentele si dosarul a fost trimis la brd Timisoara pentru aprobare. sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa primesc raspuns. daca e ok din partea bancii, il trimit la fond, daca nu.... mai vedem