Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificatul de nastere in mai multe exemplare?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificatul de nastere in mai multe exemplare?

Buna ziua,

Intrebarea este cea din subiectul postarii: in ce temei legal (daca exista) pot "convietui" doua exemplare ale aceluiasi certificat de nastere ?
Pe scurt, exemplarul nr. 1 (anul 2007) este la mine. Exemplarul nr. 2 (anul 2013) a fost obtinut de mama copilului nostru din simplul motiv ca nu a mai avut acces la exemplarul nr. 1.
Din cate cunosc se pot elibera "duplicate" ale actelor de stare civila in urma pierderii, furtului sau distrugerii acestora. Cum a reusit sa obtina exemplarul nr. 2 ? Se poate "amenda" initiativa fostei si daca da, care este justificarea legala ?

Va multumesc.
Buna ziua,

Pentru "Justitiarul711" : va multumesc pentru raspunsuri si interesul acordat, chiar daca ati neglijat istoricul faptelor relatate.
Alte pareri, va rog ?