Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ingradirea dreptului meu in calitate de tata legitim
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ingradirea dreptului meu in calitate de tata legitim

Buna seara.sunt despartit din luna iunie a acestui an si am doi copii.ea de locuieste la parintii ei impreuna cu copii nostrii.de cinci zile nu imi mai da voie sa vb cu copii si implicit nu-mi mai raspunde la telefon ca sa pot macar sa-mi aud macar la telefon copii.pana la pronuntatea divortului din cate stiu parintii au drepturi egale asupra propriilor copii si nimeni din noi doi nu are voie sa interzica acest lucru.ma doare doare tare sufletul si in acelas timp simt ca incearca prin a-mi ingradii legatura mea cu copii practic sa-si bata joc de minee.vreau sa-mi confirmati daca procedeaza corect desi am avertizat-o ca voi mentiona lucrul asta in instanta la divort.multumesc si astept raspuns.
Vreti sa va vedeti fetele sau sa o pedepsiti pe"fosta"? Ce anume a detrminta reactia soacrei? Cum asa, dintr-o data, s-a schimbat atitutdinea cu referire la programul de vizitare? A fost doar asa din senin?
Stimate domn, dvs. nu aţi spus tot.Recunoaşteţi că în intervalul 17-22 sept. v-aţi văzut fetele , e drept, o singură dată; dvs. v-aţi despărţit de soţie, dar vreţi să luaţi în fiecare zi fetele cu dvs., la ce oră doriţi? După terminarea divorţului, veţi beneficia de un program de vizită la interval de 2 săptămâni, nu în fiecare zi şi la orice oră!
Cu Poliţia nu faceţi altceva decât să speriaţi mai mult fetele, să nu vă miraţi dacă data viitoare vor plânge la vederea dvs., fiindcă vă vor asimila cu un om rău care vrea să le ia cu forţa!
De ce a depus soţia divorţul imediat după scandalul cu soacra? Dvs. chiar nu aveţi nici o vină?
catre; Martonze

Ok.vreau sa va precizez ca nu in fiecare zi vreau sa imi vad fetele,nu in fiacare zi sa stea cu mine.am un job si nu imi permite asta.vreau sa va mai precizez ca fetele mele nu plang absolut deloc la vederea mea..ci imi sar in brate sunt vesele.efectiv simt ca le este interzis sa ma vada..mai ales ca ele cer asta...chiar sa vina la mine acasa.vina mea este aceea ca puteam pune capat relatiei inca de la inceput cand am observat comportamentul autoritar al soacrei in relatia mea cu sotia.ea a mai avut o casnicie anterioara si nu o singura data cand ieseau certuri sotia mea i-a reprosat ca sa nu se mai bage asa cum a facut si cu primul.puteam de atunci insa refuzam sa cred ca sotia mea nu vrea sa vada in mine un viitor mai ales ca avem/are copii cu mine.lucrurile sunt mai delicate si cu mult mai multe amanunte interesante insa mi-ar lua mult timp sa stau sa detaliez acum aici.repet fetele nu sunt speriate absolut deloc de mine..ba chiar sambata trecuta pe 20 septembrie cand le-am vazut in sensul ca am iesit in parc la leagane erau foarte fericite cand m-a vazut cum dealtfel asa si sunt si acum.ba chiar am facut selfie cu ambele fete sa-i arat avocatului meu.repet fetele simt ca nu ma mai vad cu ele in frecventa de vizita si acces care o aveam si inainte de incidentul cu soacra.azi dimineatza impreuna cu "sotia" am stat de vb si cu directoare gradinitei pt ca fetele au momente cand incep sa planga.este de salutat faptul ca directoare a fost echidistanta dar a subliniat ca fetele au nevoie in egala masura si de mama dar si de tata.chiar si asa sotia nu vrea sa inteleaga si constienta ca imi iubesc fetele ea practic se "joaca"cu mine.ca sa nu va spun ca sunt prezent cu nevoile copiilor la gradinita am fost ieri seara la ora 16:30 prezent la sedinta cu parintii la cea mare(ambele sunt la aceiasi gradinita) si in timp se eu ma indreptam catre gradinita,soacra si socrul meu ieseau cu fetele pe poarta.cea mica inca de la distanta m-a strigat insa ei,socrii au inceput sa ma injure si sa-mi vb urat,in secunda doi copii s-au schimbat comportametul fata de mine.repet atat timp cat stau copii mei acolo in casa cu socrii ei vor fi intorsi impotriva mea culmea cu "acordul" sotiei care sustine sus si tare ca o ajuta!ok deacord..dar defapt este un santaj ce face mama ei cu ea.ea nu a aavut o relatie buna cu mama ei inca din adolescenta,ea a recunoscut fata de mama mea in momentele noastre cand ne era bine si nu existau asa mari tensiuni intre noi.sunt incurcate itele crede-ti-ma.ea este de etnie armana(machedoanca) iar eu roman.am intrebat asta inca de la inceput daca e o problema si m-a asigurat ca nu si ca nu mai este cum era o data sa se tina de etnie.deci... nu mai judecati...repet sa fie "pedepsita" cu bataia de joc care o face la adresa mea prin intermediul copiilor pe care ai iubesc mult.sant sigur ca daca eu ca barbat faceam asta...in secunda doi eram pus la zid...asta vreau sa sugerez ca nu este ok ce face ea..insa continua chiar daca eu am facut o plangere in acest sens la protectia copilului..dar...in romania fiind mi s-a zis ca va mai dura pana va veni o comise.. la noi in tara numai dupa o tragedie se autosesizeaza autoritatile ca de...
Apropo sotia in fata directoarei a recunoscut ca cea mare ia spus ei(mami/sotiei) ca atunci cand se va face mare va veni cu alexanda(cea mica) la mine..sau ca eu le voi lua...ceva de genul!deci?! deja pt fete le sant doar un ideal pt care ele sa se "lupte" in loc sa se pastreze ca si pana acum cat eram despariti vizite atat de dese cat fetele cereau..si crede-ti-ma...nu plageau..nu erau inchise..insa...ele deja simt si probabil aud fel de fel de discutii in acasa acolo la adresa mea pt ca sigur ele aud nu lucruri tocmai ok despre mine.deci nu mie se pare normal deloc ce se intampla cu copii mei si nu accept si nici nu voi accepta asa ceva!sant atatea cazuri in care unii barbati nu-si recunosc copii insa eu vreau sa pastrez o relatie apropiata fata de ele...dar nu-mi este permis.dece?! sunt rabunatori iar ea,sotia influentata... toata casnicia a "pendulat" intre mine si maicasa..cand se certa cu ei era ok in comportament cu mine iar cand aveam neintelegeri noi...o ridica in slavi pe maicasa.crede-ti ca e ok? este clar influentata deparintii ei...se vede clar iar eu cat am stat in casa acolo timp de aproximativ 5 ani,mi-a fost dat sa vad multe si sa aud multe;nu degeama si cand am plecat din casa aceea a trebuit sa sun la 112.ei vroiau probabil sa-mi fac dreptate singur sa ma iau la bataie cu ei..insa...n-am procedat asa ceva.. deci...nu e chiar asa...imi vreau doar dreptul legal de am-i vedea copii,mai ales...repet...copii o cer,vor sa vina la mine acasa insa ea trebuie sa le minca cumva ca sa nu planga,numai ca sa nu le lase.am si sms de la ea pe tel in care imi scrie clar ca nu am sa-mi vad fetele decat dupa finalizarea divortului.vin si va intreb daca divortul dureaza sa zic un an de zile...sau chiar si cateva luni,cum adica sa nu-mi vad fetele?nu mi se pare absolut corect deloc!
iuliancta2014, utilizator
Fiind deschis un proces de divorţ, puteţi cere pe calea Ordonanţei preşedinţiale program de relaţii cu minorele. Este o cale de rezolvare urgentă a problemei, hotărârea din Ordonanţă este valabilă până la finalizarea prin hotărâre definitivă şi irevocabilă a procesului de divorţ.Mergeţi la Judecătorie şi depuneţi cererea de Ordonanţă Preşedinţială, apelaţi la un avocat.
Vă sfătuiesc să încercaţi o cale de reconciliere cu soţia, aveţi două minuni împreună, v-aţi iubit, poate o mai iubiţi pe soţia dvs., poate reuşiţi un nou început. Vă spun sincer, ca Stan Păţitul: cu Poliţia, cu DGASPC, cu Autoritatea Tutelară nu veţi rezolva nimic, puteţi apela doar la sentimentele soţiei. Şi ei îi este greu cu părinţii în casă, nu e legea firii ca o femeie tănără să locuiască cu bătrânii, în loc să aibă propria familie. O ajută, dar o şi toacă toată ziua.
Dvs. puteţi să o recuceriţi.
ma bucur mult ca ati inteles situatia...nu neaparat ca trebuie sa-mi dati dreptate...si recunosc..imi pare rau pt ea...dar ce sa-i fac..i-am zis...ca nu o mai recunosc,zici ca esti "drogata"cu scuzele de rigoare.zic tu in loc sa cauti cale de impacare tu te bucuri ca ti-ai facut bagajul si te-ai dus la ai tai...cu asta rezolvi ceva.i-am zic..stiu...iti este foarte greu sa accepti ca tocmai mama ta iti face astea..ca pana la urma e mama..dar.....dar uite... i-am jurat ca in timpul casatoriei dintre noi doi nu am inselat-o,nu am avut nici un fel de relatie extraconjugala,ca si daca aveam...i-am si spus...crezi ca-mi era teama sa recunosc..si poate intr-un fel sau altul pe fondul neintelegerilor dintre noi..puteam sa am..dar nu am avut...
aaaaaa..ca am vb cum as vorbi cu un barbat daaa...recunosc..pt ca ceream sfaturi ma sfatuiam insa nu a existat nici o relatie de apropiere cu cineva...recunosc imi pare rau...chiar dupa ce a intentat divort si am aflat asta de pe portal..pt ca nu o credeam...i-am cerut sa mergem la notar...ok..zic nu mai merge intre noi asta e...terminam repede si cu bani putini!stiti ce mi-a raspuns?!mmm...imi pare rau nu mai pot retrage cererea!zic! poftim?daca vrei o poti face insa asta e minciuna cum ca nu o mai poti retrage pt ca ti s-a impus.i-am zis in fata..esti santajata chiar de proprii parinti care dupa ce i-am facut doi copii imi dau cu piciorul in fund.pacat ca se intampla asa ceva..mai ales cand e vb de cineva de langa tine de chiar mama ta,insa...nu mereu trebuie sa si faci ce spun ei..insa prefera sa gandeasca cu mintea lor.ba chiar am fost dati afara din casa cand locuiam eu cu ea acolo la parintii ei...in urma unor certuri in care ea imi lua aparare...si drept dovada am fost dati afara si am dormit cu copii la o prietena in cartier.abia astept sa o citez in instanta chiar ea se mira atunci cum de o mama are asa inima,practic sotiei i se interzice in mod clar o eventuala convietuire cu mine..pt ca am incercat si varianta sa plec de acolo,am plecat,,asa cum am plecat cu tam-tam,insa ea a fost oprita in casa sa nu plece cu mine..apoi dupa cateva zile a venit la mine plangand ca s-a certat cu ai ei si ca taicas-u ia spus sa iesi dracului afara din casa mea.si asa ne-am impacat atunci cand eu eram dispus sa divortez..dar ce am zis..hai...fie de dragul copiilor...si ne-am mutat cu gazda..in acelas cartier chipurile deja mare fiind la gradi inscrisa sa nu mai cautam alta gradi..si etc.Dar degeama..unos usor..era toata ziua acolo la ai ei acasa..aici unde stateam venea doar seara dupa ce ajungeam eu la munca..mancare nu facea...etc.; venea cu mancare de la masa..gata facuta...chipurile sa nu zic eu cv ca nu gatise...iar acum la cearta asta finala..deja imi scotea ochii ca mi-a adus mancare de la maicasa.deci?!despre ce vorbim?!si -am interzis sa mai aduc ceva de la ai ei la mine in casa ca si cat am stat la socrii,daca m-a ajutat cu ceva..deja acum imi scotea ochi.practic sant genul de oameni care te ajuta ca mai apoi sa te aiba la mana si sa iti reproseze!asta e...asa mi-a fost scris sa mi se intample.maine am sa iau legatura cu avoacatul meu pt ca dupa spusele ei ca o sa-mi mai vad copii doar dupa divort..deja e iarasi o mare bataie de joc la adresa mea.cine stie cand se finalizeaza!?!copii n-au dreptul sa ma vada..doar pt ca asa vrea ea si parintii ei?!absolut deloc nu este corect.deasta spuneam de "pedepsirea"ei...deasta am si pus in ghilimele..pt ca ea si ai cred ca ei fac legea si ca ce decid ei este litera de aur.este inadmisibil si sunt dezgustat sa vad astlfel de oameni...am mai intalnit..dar nici chiar asa...in halul asta!
Cat despre impacare...nu stiu imi este greu avand in vedere ca de 3 ori am fost eu cel care a vrut sa divorteze.Prima data cand am gasit din intamplare pe messenger o discutie siropoasa..cu conotatii clare sexuale intre ea si un anume mihai dupa id-ul de messenger care cica l-ar fi cunoscut inainte sa ma cunosca pe mine(poate sa si intalnit cu el in perioada casniciei ei cu mine),apoi a doua oara cand am plecat din casa socrilor i-ar a treia oara cand a plecat de aici de unde stateam cu chirie.Nici nu mai stiu ce sa inteleg despre ea...nu mai am incredere in ea!si asta e o mare problema!
iuliancta2014, utilizator