Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act ascuns si act aparent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act ascuns si act aparent

1. Daca actul ascuns, incheiat in temeiul art aa75 c.civ., este ulterior actului aparent, este in regula?
2. Si daca intr-un contract de v-c se insereaza o clauza portivit careia A si B iau bani de la C si se obliga sa nu vanda, ipotecheze, inchirieze imobilul pana nu inapoiaza suma luata ptr achizitionarea imobilului, este bine?
Si care sunt riscurile in ambele variante?
Multumesc!
Nu stiu ce sa mai cred...
Este evident, asa cum spunea si Themis, ca actul ascuns nu trebuie incheiat in forma autentica!
Dar in discutia cu niste cunostinte mi s-a spus ca ar exista o posibilitate de a-l incheia in fata unui notar cu scopul de a-i da forta probanta mai mare in fata instantei, in eventualitatea unui litigiu. Este adevarat? Si daca da, cum se explica acest fapt?
Si cam cat dureaza, din experienta voastra, o actiune in declararea simulatie?
Nicidecum , actul secret e incheiat de parti , solo consensu , fara vreo alta formalitate , e un act sub semnatura privata .
Ce ati urmari prin constatarea simulatiei ?Oricum , actiunea e una imprescriptibila , partile pot dovedi simulatia numai prin inscrisuri , insa tertii pot uza de orice mijloc de proba.Relatarea dumneavoastra e generala , abstracta , astfel incat sa adoptam o abordare punctuala...
actul secret trebuie obligatoriu incheiat inainte sau concomitent incheierii actului aparent
daca ati incheiat mai intai actul aparent si ulterior actul secret, prin care sa zicem ati anihilat sau ati modificat efectele primului act nu mai avem de a face cu o simulatie, ambele contracte corespund voinetei reale a partilor asa cum exista ea la momentul incheierii fiecarui act
bustiuc elena, utilizator
Bună seara!
Dacă nu este simulatie se mai aplica art 1290(terții de bună credință care nu au cunoscut actul secret?
Am o situație în familie.!
Am primit donatie de la ambii parinti acum 8 ani (teren agricol)împreună cu sora și am aflat înainte de sucesiune ca acum 4 luni au făcut actul secret.((a făcu ctvc cu părinți pe întreaga suprafata(și terenul meu)
Sora îmi cere donatia la sucesiune.
Se poate așa ceva? Am carte funciară (pământul este intabulat pe numele meu.
La ANCPI eu sunt proprietarul!
Nu pot invoca în instanță art 1290?(nu am cunoscut acest act secret).
Mulțumesc!

bustiuc elena a scris:

actul secret trebuie obligatoriu incheiat inainte sau concomitent incheierii actului aparent
daca ati incheiat mai intai actul aparent si ulterior actul secret, prin care sa zicem ati anihilat sau ati modificat efectele primului act nu mai avem de a face cu o simulatie, ambele contracte corespund voinetei reale a partilor asa cum exista ea la momentul incheierii fiecarui act

SunnyXxxX, utilizator