avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie pv rutier pentru o declaratie a unui ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie pv rutier pentru o declaratie a unui martor...

O rugaminte,va rog!
Am primit amenda si suspendare permis ptr.30 zile in urma unei declaratii a unui martor.
La data respectiva am parcat in acel loc manevrand cu spatele.
Nici acum nu sunt sigur ca am atins autoturismul parcat langa.(stiu ca m-am chinuit sa parchez neavand servodirectie si locul stramt de parcare)
Greseala mea a fost ca am semnat pv intocmit la sediul accidente rutiere,nestiind de la inceput ca plangerea a fost facuta de un martor, ci nicidecum de proprietarul acelui autoturism avariat(atins...nu se observa clar un loc cu zgarieturi mari,masina fiind oricum uzata in timp fiind folosita la greu prin tara)
Suspendarea permisului a fost facuta deoarece nu m-am prezentat in 24 ore!
Precizez ca nu am mai trecut prin asa ceva in cei 15 ani de condus,iar acum sunt angajat doar de o luna ca sofer(agent vanzari)putand avea repercursiuni la noul loc de munca.
Pot sa fac contestatie? Si ce sanse am de a recupera permisul si amenda platita a doua zi!
PS: nu am idee ce martor exista si nici daca masina respectivului a fost atinsa !

Multumesc anticipat!
:sorry:
Cel mai recent răspuns: Patrick_ , utilizator 20:29, 13 Octombrie 2014
Multumesc ptr.raspuns.
Sunt cheltuieli de judecata in cazul contestatiei pe care (99% ) o voi depune?
20 de lei taxa judiciară de timbru + dacă vreți avocat negociați onoraiul cu acesta.
Dacă veți câștiga cheltuielile se recuperează dacă le cereți.
Va multumesc ptr.sfaturi...
Am depus plangere lin instanta ptr.anulare p.v.,dar acum am primit o Comunicare in care mi se comunica sa depun in max. 10 zile Sub Sanctiunea Anularii Cererii, acte in care sa se indice dovezile pe care se intemeiaza plangerea !
Din pacate am fost singur si nu am nici un martor in favoarea mea.
Ce as putea depune?!
:-/
Depuneți o notă prin care să arătați ceea ce ați spus mai sus și în plus prin care să solicitați intimatului să facă dovada faptei consemnate în procesul verbal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala - proba cu martori florin 33 florin 33 Daca semnez P.V.de contravetie si fac mentiuni ca nu recunosc fapta,agentul nu e obligat sa isi mentioneze un martor pt. a proba fapta.(exceptind cazul cind ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie - obiectiuni Consilier juridic Dana Maxim Consilier juridic Dana Maxim Daca in procesul verbal , la obiectiuni este prevazut ca acesta nu corespunde realitatii, instanta va tine cont de acest aspect? (vezi toată discuția)
Amenda + suspendare permis. pv semnat Diana2 Diana2 Buna ziua, Am fost oprita de agentul constatator, mi-au fost controlate actele si pe urma mi s-a spus ca nu am acordat prioritate la trecerea de pietoni. Am ... (vezi toată discuția)