avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probleme cu fostul sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probleme cu fostul sot

Buna seara.Sunt divortata din 2011 si am 3 copii care iau fost incredintati fostului sot iar eu ii iau de 2 ori pe luna la mine .Ma duc sa ii iau vinerea si duminica ii duc inapoi .Asa am observat ca copii sunt lasati singuri acasa si cate 2 zile tatal lor plecand mereu in cursa .Copii au 10 si 12 ani .Am si o fata de 15 ani care in timpul saptamanii sta la camin fiind in primul an de liceu iar baietii raman singuri acasa . Imi e teama sa ii stiu singuri noaptea acasa . Am incercat sa vorbesc cu fostul meu sot sa lase pe cineva sa ii supravecheze macar noaptea dar mia zis sa nu mai comentez ca nu e treaba mea ce face el .Eu inteleg ca trebuie sa munceasca dar ar putea sa o lase pe concubina lui sa stea cu copii cand e el in cursa .Cand raman singuri copii isi fac mancare singurii pe aragaz .Nu pot sa stau linistita cand ii stiu singuri.Vorbesc cu ei in fiecare zii pe fb si le spun sa aiba grija cand scot apa de la fantana sau sa inchida bine butelia de la aragaz.Intrebarea mea daca pot face ceva in privinta acestui lucru ?
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 10:51, 7 Octombrie 2014
Puteti sa va vizitati fata oricand cu respectarea regulilor in camin. Oricum , fata nu sta numai in camin, deci va puteti duce cand doriti.
Puteti sa va plangeti si de acest lucru instantei.
Pe hotararea de divort scrie ca autoritatea parinteasca cu privire la minori va fii exercitata in comun de ambii parinti iar minorii au locuinta la tata.Dar el nu ma anunta nici cand am vreun copil internat in spital sa ma pot duce la el.
Atunci cereti doar schimbarea locuintei copiilor, am crezut ca tatal are copiii in incredintare.
Doamna, daca e autoritate comuna, aveti aceleasi drepturi in a va interesa de copii la scoala etc.
Si nu mai lasati copiii acolo sa stea singuri, faceti demersuri si-i luati, sunt prea mici sa poarte pe umeri raspunderea de a se gospodari singuri, dumnezeule! Totusi, va trebuie dovezi clare si serioase ca tatal ii lasa singuri noaptea, iar pozitia copiilor va conta mult, caci vor fi audiati.
Pe copila cea mare nu o puteti lua?
Va multumesc pentru raspuns.In privinta fetei nici macar nu respecta programul de vizita pe care il am.El inpreuna cu fosta mea soacra nu ma lasa sa iau fata de 2 ori pe luna sau in vacanta asa cum ii iau pe cei 2 baieti.Zic ca le este frica sa nu ii faca ceva la fata actualul meu sot.Cea care decide totul in privinta fetei este fosta mea soacra.Ea este plecata din tara cate 4,5 luni timp in care eu imi vad fata decat cand ii duc pe fratii ei inapoi la tatal lor. Cu copii am vorbit pe tema asta cu lasatul singuri acasa si au zis ca ei spun adevarul dar sa nu fie tatal lor de fata ca apoi ii bate.E un om dificil fostul meu sot. A fost si este un om violent.Desii stiu ca nu mai are dreptul sa ma mai loveasca si acum dupa 3 ani de la divort imi mai e putin teama cand il vad .Chiar ieri cand am dus copii la domiciliul lui mia adus la cunostinta prin intermediul fetei sa nu mai cobor din microbuz aproape de locuinta sa ca ma joaca in picioare.A zis sa cobor la 200,300 de metrii de casa lui .Ce pot sa fac in privinta acestui lucru? Nu pot sa stau sa numar metrii unde sa cobor . Eu sunt atenta la copii . Si in plus il mai am in brate si pe .baietelul meu cel mic de 1 an jumatate.Ca tot timpul il iau cu mine cand ii iau si ii duc pe fratii lui ca nu am cu cine sa il las.Pe hotarare scrie sa ii iau si sa ii las la domiciliul lui nu pe la alte porti .Eu vreau doar sa ii las in siguranta unde trebuie.
Ultima modificare: Luni, 6 Octombrie 2014
bella34, utilizator

Alte discuții în legătură

Interzicere vizitare minora bella34 bella34 Buna ziua.Unde pot sa ma adresez daca fostul sot imi interzice sa ma duc la fata la camin sa o vad?Stiu ca o varianta ar fii sa deschid un proces dar asta ... (vezi toată discuția)
Ce sa fac miha_gl miha_gl AM PLECAT DE ACASA ACUM 3 SAPTAMANI LA MAMA MEA SI AM LASAT ACASA 3 COPII MINORI CU UN TATA ALCOLIC SI CU MAMA LUI.NU MAI PUTEAM SA STAU IN MEDIUL ALA MA ... (vezi toată discuția)
Domiciliul copiilor in timpul divortului Maria_Enache Maria_Enache Sarbatori fericite tuturor! Sunt casatorita de 3 ani, iar cu sotul locuiesc de 10 ani, avem 2 copii minori. De cand ne cunoastem, a fost violent, abuzandu-ma ... (vezi toată discuția)