Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa si teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa si teren

buna ziua. problema mea :un teren concesionat de doi frati care nu se mai inteleg, doua case una in spate la cealalta , cea din fata mai demult construita si fara acte , cea din spate cu autorizatie de constructie, casa din fata are o curte mare prin care se face accesul si la cea din spate , dar in schitele celei din spate e cuprinsa aproape jumatate din curtea din fata . fratii nu se mai inteleg , iar cel din fata are pretentii la tot si periodic il provoaca pe celalalt sa iasa pe interval sa se bata .intrebarile mele:1 daca terenul pe care e construita casa din spate se poate cumpara daca e concesionat 2legal ce se poate face pentru situatia in care amenintarile si provocarile la bataie vor continua 3 in cat timp se elibereaza autorizatia de luare in folosinta a casei 4 daca doar cu auorizatia de luare in folosinta se poate vinde imobilul fara a mai face intabulare .sper ca cineva sa imi raspunda pt ca sincer nu mai stiu ce sa fac
Autorizatia fara receptie... nu-i departe! Mergeti sa va vada cineva actele, nu stiu cand e construita casa, poate reusiti o receptie sau o reautorizare.
cam cat timp dureaza obtinerea unei receptii daca expira autorizatia de cconstructie? acea parte de teren prevazuta in actele casei cu autorizatie se poate cumpara , iar cealalta sa ramana concesionata ?