avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriere drept la actiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriere drept la actiune

Buna seara. ma confrunt cu o mare problema in ceea ce priveste un dos de partaj.
Nu am inteles explicatiile avocatului meu, astfel ca apelez la dumneavoastra.

in 2013 fratele meu m-a dat in judecata pentru averea ramasa de pe urma tatalui nostru, tata pe care l-am intretinut 10 ani, in casa caruia m-am mutat in toata perioada cat l-am ingrijit. tata a murit acum 5 ani

in acesti 10 ani am facut investitii majore - schimbat instalatie electrica, introdusa incalzirea centrala , schimbat geamuri.

pentru a se stabili valoarea investitiilor efectuate s-a facut o expertiza in constructii., expertiza care mi-a fost favorabila.:justcuz:

avocata fratelui meu a facut obiectiuni si a invocat prescrierea dreptului meu de a cere scaderea valorii investitiilor din valoarea totala intrucat puteam fi indreptatiti sa cer aceasta reducere in termenul de 3 ani , raportat la data decesului tatalui.

este posibil ca o instanta sa admita un asemenea lucru?
:O

adica , acum apartamentul si-a dublat valoarea prin acele investitii, reclamantul nu s-a opus la despagubire luandu-se in calcul si investitiile facute de mine in limita dovedirii lor, iar azi mi-a intors-o ca la ploiesti....

eu ma gandeam ca acea limita se refera la dovezi clare genchitante, bonuri facturi etc.

ma puteti sfatui daca cererea reclamantului este justa sau nu?

multumesc.#-o#-o#-o
Cel mai recent răspuns: capucino , utilizator 20:42, 15 Octombrie 2014
intr-adevar in expertiya s-a stabilit o valoare mult prea mica fata de asteptarile fratelui meu, intrucat eu am solicit sa se indice valoarea apartamentului anterior mutarii mele, eu avand factura si chitanta pentru fiecare imbunatatire facuta.
cred si eu ca ar putea fi vreo smecherie a fratelui meu, insa totusi m-am impacientat cand l-am vayut pe judecator pus pe ganduri .... oricum, va multumesc extrem de mult pentru ajutor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care ar fi cea mai buna cale de atac in instanta in cadrul stabilirii masei succesorale? chckcarmen chckcarmen Mii de scuze pt. lungimea textului, am sperat sa va evit cautarea unor articole. Suntem 2 frati, amandoi stabiliti in strainatate de peste 15 ani. Tata a ... (vezi toată discuția)
Scadere contributie din masa succesorala mahat mahat Parintii mei au construit o casa, in care am locuit impreuna cu ei, am achitat toate cheltuielile de intretinere si i-am ingrijit. Mai mult, am contribuit cu ... (vezi toată discuția)
Am construit o casă pe terenul soției, prin urmare numele meu doar figurează doar pe recepție și întabulare. ce șanse am la partaj? Cristi.Ionut Cristi.Ionut Buna seara! As dori sa imi spuneti daca este valabil cei 5 ani de concubinaj, iar lucrurile se impart jumatate- jumate. Doresc sa mentionez ca inainte de ... (vezi toată discuția)