Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie, plata drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie, plata drepturi salariale

Salutare
Tocmai am demisionat si in noiembrie voi iesi din preaviz.
In contractul colectiv de munca spune asa:
Pe langa salariul de baza, angajatii vor mai primi urmatoarlele compensatii:
-al 13-lea salar, reprezentand 96% din media precedentelor 12 salarii brute realizate de angajat, platibil in luna mai
- al 14-lea salar, reprezentand 100% din media precedentelor 12 salarii brute realizate de angajat, platibil in luna decembrie.
(e la privat contractul, nu sariti nu sunt bugetar)

Asadar in decembrie sa ma astep la plata pentru:
-perioada lucrata in noiembrie
- al 13- salar proportional cu perioada lucrata (media din mai pana in noiembrie /12)
- al 14- salar proportional cu perioada lucrata (media din noiebrie pana in noiembrie /12)
- plata concediului neefectuat.

Am adus discutia asta si evident se trag pe cur sau dau de inteles ca o vor face.
Puteti sa imi dati articolele din codul muncii unde se face referire la drepturile salariale in caz de demisie?
Multumesc

da, isa salar sunt si cele 2 "compensatii" prezentate in ccm.sau nu?
Indiferent ce drepturi salariale aveti de recuperat, plata acestora se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.