Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare cu economisire - situatie Aegon
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare cu economisire - situatie Aegon

Buna ziua,
La data de 17.10.2011 am incheiat un contract de asigurare de viata cu acumulare cu compania Aegon Romania. Intermediarul acestui contract de asigurare a fost Banca Transilvania. La data semnarii ni s-a explicat, de catre reprezentantul Bancii, ca in termen de 36 de luni de la data semnarii contractului, exista posibilitatea efectuarii unei rascumparari, astfel incat am fi putut sa primim sumele care s-ar fi acumulat in cont, fara dobanzile aferente. Dupa aceasta perioada de 3 ani, am solicitat Aegon sa imi puna la dispozitie suma disponibila pentru retragere.

Se pare ca aceasta suma este de doar 1562,41 RON in conditiile in care Valorea rezervei totale este de 3207.47 RON prime depuse 3783 RON. Motivatia ar fi ca exista o taxa de rascumparare, care conform explicatiilor Aegon ar fi Taxa de rascumparare aferent an 4 asigurare 61.78% din rezerva initiala, 25% din rezerva de acumulare, 1% din rezerva de economisire.
Mentionez ca aceste valori nu se precizeaza in contractul initial nici in cererea de asigurare, nici in conditiile generale de asigurare aceste procente.

Am solicitat o rascumparare partiala (in valoarea de 50% din valoarea contului - asa cum se mentioneaza in contract) si mi-a fost comunicata suma de doar aprox 490 RON. Nicidecum aceasta suma nu reprezinta jumatate din valoarea contului.

In acelasi timp, in decizia ASF 21/2013 publicata in MO, Partea I nr. 89 din 12.02.2013, retrage autorizatia de functionare a SC Aegon Asigurari de Viata SA. La articolul 5 al deciziei se mentioneaza ca ar fi trebuit sa fim anuntati de mutarea portofoliului - Acest lucru nu s-a intamplat.

Am facut sesizare catre ANPC - mi s-a comunicat ca nu este de competenta lor.
Am facut sesizare catre ASF - mi s-a comunicat ca ei nu au nici o putere deoarece Aegon este reprezentata de firma mama din Polonia si ei nu pot actiona decat pe teritoriul Romaniei.
Am facut si o sesizare catre ASF din Polonia - nu am primit nici un raspuns pana acum dar nici nu ma astept la o solutionare favorabila.

Din punctul meu de vedere Aegon nu si-a respectat mai multe puncte din contract dar in acest moment intelegere din partea lor nu am iar regulatorii se pare ca nu au nici o putere.

Se poate merge in instanta pentru un astfel de caz ? Este cineva care a mai avut aceasta problema ? Care este procedura ?

Multumesc.
Am cotizat 4 ani la Aegon într-un cont, am vrut să-mi retrag banii, din suma depusa 9300 ron, îmi revin 3600 RON, restul au fost asigurați pt familie, deși nu a fost cazul. Asta este realitatea cu firmele tepare Aegon, asa se întâmplă cu asigurările, pensiile, conturile voastre de aici,aveti grija cu aceasta firma!!
Buna ziua .ma aflu în aceiași situație ca multi dintre voi..am 3 ani de când am făcut contractul..nu mi sa explicat mai nimic la banca BT..decât căci după 3 ani imi pot retrage banii dacă nu mai vreau sa continui.acum aflu de la Aegon de cei 61.78% si încă 25% din fondul de rascumparare..am rămas blocata când am aflat ca de fapt eu am dat niște bani pt ei..nu pt mine..vreau și eu sa semnez petiția si vreau mai multe detalii cum as putea sa îmi recuperez banii,dacă cineva mi le poate oferi,va rog !
coc.madalina@yahoo.com adresa de mail pt petiție
Madalina@@, utilizator
Buna ziua
Adevarul este ca dupa lege nu am fost pacaliti nici unul. Eu in 2015 cand am semnat contractul, tot asa la banca m a aburit directoarea(pe care o si stiam bine si de aceea cred ca si ei au fost pacaliti de Aegon la inceput) ca domle poti retrage toti banii dupa al 3 lea an. Buun..am luat si AM CITIT acasa contractul si anexele(ceea ce sigur nu au facut decat 5% din cei de aici), si lasand modestia la o parte, stiind ce e un contract, stiind sa citesc niste formule) m am intors la banca si i am zis : doamna nu iau toti banii dupa al 3 lea an, uite ce scrie aici iau doar ceva de genul 60%. Pana la urma a chemat ea pe cineva de la aegon si cea de la Aegon mi a zis, da ati citit bine. Eu am acum am depusi undeva la 10 mii lei si daca ii retrga imi revin vreo 7 mii asta dupa anul 5, dar Mi AM asumat asta. Plus o parte din bani nu se capitaleaza, am platit vreo 1000 lei degeaba pana mi am dat seama ca acei 10 lei pe luna pt asigurare in caz de accident nu se aduna la suma totala. Imi pare rau pentru ce ati patit dar parerea mea e ca daca aveti contract cu anexe semnate unde spune CLAR tot ce patiti voi acum, nu aveti ce face. Si din pacate vad asta zilnic, comentarii la articole pe facebook exprimate doar DUPA titlu. Nimeni nu citeste dar toti isi dau cu parerea.
Produsul in sine nu este extraordinar, eu l am facut pentru a avea niste bani stransi pentru copii. Daca peste 15 ani am suma depus plus inflatia eu sunt multumit.Sanatate
Multumesc de răspuns...Aveti foarte mare dreptate,problema la mine este ca anual am depus undeva la 7 mii de lei ,tot în ideea sa am ceva strâns (ca asa au zis cei de la banca) cineva ar trebui tras la răspundere,pt ca în momentul când am fost aburita de cei de la banca,un contract inițial nu mi l-au dat sa îl citesc eu am crezut ce spunea angajata bancii(mai era și cunoștință,am mers pe incredere) plus ca cei de la aegon la banca când incheii contractul nu îți da un contract pe care sa îl citești, aseară am cautat prin toate mail urile primite de la ei și am găsit și contractul(ei trimit contractul prin mail) si cine sa îl citească dacă la banca angajata insista ca e super avantajos și ca după 3 ani ai niște bani acolo grămadă (dar nu pt tine,ci pt Aegon) .. am aflat cu stupoare ca am plătit în 3 ani 20.000 lei degeaba ,pt ca din banii ăștia după 3 ani imi oprește Aegonul nu stiu pt ce (ca rata la ei nu am făcut ca să am vreun beneficiu) am plătit o firma asa ca nu aveam eu ce face cu bani..din banii depusi 61.78% ii opresc pt nu stiu ce chestie care e scris în contract ca doar ei inteleg si inca 25% pt încă o chestie tot inventata de ei în contract.
Si ca o paranteza dacă era sa citesc încă de la început contractul,tot nu mi-as fi putut da seama ca după 3 ani si în acești 3 ani dacă ii scot nu retrag nimic....pt ca în tabel care e în contract..în primii 3 ani apare în dreptul lor 100% la retragere..însă e 100% pt ei..asta nu as fi știut pana anul trecut când am vrut sa reziliez..mi-au spus telefonic ca dacă nu împlinesc 3 ani nu retrag nimic..am plătit 3 ani ca să aflu ca eu din 20.000 de lei mai primesc undeva la 5.700 lei
ÎNȘELĂTORIE, HOȚIE..ar trebuie sa se rezolve cumva și ar trebui INFORMAȚI cat mai mulți oameni despre acest FURT.
Asa se îmbogățesc unii pe naivitatea altora.
As vrea totuși sa găsesc o rezolvare..de plătit nu as vrea sa le mai platesc .
Plus ca în contract mai e scris ca dacă nu plătești la timp ratele alea sau primele cum spun ei ..la final nu beneficiezi de toți banii..și mai au ei un fel de calcul în contract..dacă ceri retragere parțială din suma inițială.. ei au un exemplu : la 15.000 de lei ..*50% =7.500 (care ar trebui sa ții dea ) insa din ăștia 7.500 nu stiu cum acolo în ex ajung la 6.000*1%= 60 lei (care iar ii opresc ei și iti da tie 5.940 lei..deci nu e 50% din suma la retragere parțială. O sa atașez și imagini dacă pot.la tabel și la exemplu.
Madalina@@, utilizator
Doamna Mădălina mult succes!
Eu atat va pot spune, anual fac cerere de răscumpărare totală, și ce scrie în contract aia îmi oferă ei. La fel am pus de multe ori depuneri suplimentare și le am retras fara probleme plătind 1% comision la retragere. Eu am început cu 145 lei/luna și acum în 2021 am 169 lei/luna, am indexat anual cu inflația. Nu stiu ce ati ales dvs de ati depus 7000 lei pe an și eu doar 1700 ceva de genul. Si cel mai tare ati descris situatia cu 100 % ....dvs ati înțeles ca 100 % ii primiți dar defapt 100% ii pierzi daca vrei sa ii scoți primii 3 ani...nu ma înțelegeți greșit, sunt conștient ca am fost păcăliți de cei de la banca DAR exista un mare dar faptul ca nu stii legea nu te absolvă de nerespectarea ei...la fel aici faptul ca ai semnat fara sa citești...nici cel mai bun avocat din lume nu vad cum iti poate câștiga procesul. La mine suma e prea mica pentru a se merita sa dau in instanță dar va urez succes și urmăresc cu interes rezultatul dvs

Madalina@@ a scris:

Multumesc de răspuns...Aveti foarte mare dreptate,problema la mine este ca anual am depus undeva la 7 mii de lei ,tot în ideea sa am ceva strâns (ca asa au zis cei de la banca) cineva ar trebui tras la răspundere,pt ca în momentul când am fost aburita de cei de la banca,un contract inițial nu mi l-au dat sa îl citesc eu am crezut ce spunea angajata bancii(mai era și cunoștință,am mers pe incredere) plus ca cei de la aegon la banca când incheii contractul nu îți da un contract pe care sa îl citești, aseară am cautat prin toate mail urile primite de la ei și am găsit și contractul(ei trimit contractul prin mail) si cine sa îl citească dacă la banca angajata insista ca e super avantajos și ca după 3 ani ai niște bani acolo grămadă (dar nu pt tine,ci pt Aegon) .. am aflat cu stupoare ca am plătit în 3 ani 20.000 lei degeaba ,pt ca din banii ăștia după 3 ani imi oprește Aegonul nu stiu pt ce (ca rata la ei nu am făcut ca să am vreun beneficiu) am plătit o firma asa ca nu aveam eu ce face cu bani..din banii depusi 61.78% ii opresc pt nu stiu ce chestie care e scris în contract ca doar ei inteleg si inca 25% pt încă o chestie tot inventata de ei în contract.
Si ca o paranteza dacă era sa citesc încă de la început contractul,tot nu mi-as fi putut da seama ca după 3 ani si în acești 3 ani dacă ii scot nu retrag nimic....pt ca în tabel care e în contract..în primii 3 ani apare în dreptul lor 100% la retragere..însă e 100% pt ei..asta nu as fi știut pana anul trecut când am vrut sa reziliez..mi-au spus telefonic ca dacă nu împlinesc 3 ani nu retrag nimic..am plătit 3 ani ca să aflu ca eu din 20.000 de lei mai primesc undeva la 5.700 lei
ÎNȘELĂTORIE, HOȚIE..ar trebuie sa se rezolve cumva și ar trebui INFORMAȚI cat mai mulți oameni despre acest FURT.
Asa se îmbogățesc unii pe naivitatea altora.
As vrea totuși sa găsesc o rezolvare..de plătit nu as vrea sa le mai platesc .
Plus ca în contract mai e scris ca dacă nu plătești la timp ratele alea sau primele cum spun ei ..la final nu beneficiezi de toți banii..și mai au ei un fel de calcul în contract..dacă ceri retragere parțială din suma inițială.. ei au un exemplu : la 15.000 de lei ..*50% =7.500 (care ar trebui sa ții dea ) insa din ăștia 7.500 nu stiu cum acolo în ex ajung la 6.000*1%= 60 lei (care iar ii opresc ei și iti da tie 5.940 lei..deci nu e 50% din suma la retragere parțială. O sa atașez și imagini dacă pot.la tabel și la exemplu.