Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Votul persoanei bolnave psihic
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Votul persoanei bolnave psihic

Buna dimineata! Mama mea este bolnava psihic(dementa mixta),a fost internata intr-un spital de psihiatrie. La externare,eu am semnat ca raspund pentru ea.Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul sa cer comisiei(presedintelui comisiei)de votare sa imi acorde un buletin de vot anulat(in cazul ca apare pe lista de votare)pentru mama mea. In cazul ca pot sa cer acel buletin de vot anulat,va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez. Va multumesc anticipat
Va multumesc d-nul Admin! Va doresc o zi placuta!
Legea nr.47/2002 a sanatatii mintale si a protectiei persoanelor cu tulburari psihice, la Art. 68 prevede ca:
(1) Limitarea libertatilor individuale ale pacientului internat nevoluntar poate fi justificata numai prin raportare la starea de sanatate a pacientului si la eficienta tratamentului.
Nu pot fi limitate urmatoarele drepturi:
a) comunicarea cu orice autoritate, cu membrii familiei, cu reprezentantul legal sau conventional ori cu avocatul;
b) accesul la corespondenta personala si utilizarea telefonului in scop privat;
c) accesul la presa sau la publicatii;
d) dreptul la vot, daca nu se afla intr-o situatie de restrangere a drepturilor cetatenesti;
e) exercitarea libera a credintei religioase.

Avand art 36 din Constitutia Romaniei, cat si textul legii mentionate mai sus, numai daca veti prezenta hotararea judecatoreasca definitiva, de punere sub interdictie a mamei dvs. (lipsa de discernamant datorata alienatiei mintale), veti putea anula votul dumneaei.
Pentru a nu avea drept de vot, acest drept trebuie sa-i fie restrictionat din diverse motive, sau persoana sa fie pusa sub interdictie

ARTICOLUL 36 din Constitutie la care facea referire Admin, prevede ca :
"........................................................................................................................
(2) Nu au drept de vot debilii sau alienaţii mintal,puşi sub interdicţie,şi nici persoanele condamnate, prin hotărâre judecătorească definitivă, la pierderea drepturilor electorale."