Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Angajat pe baza de conventii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Angajat pe baza de conventii

Mai este valabila legea conform careia poti angaja o persoana pe conventie si parca primeai salariul pe un an pentru acea persoana daca indeplinea niste conditii.
Daca ma puteti ajuta sa imi spuneti care este legea sau care sunt facilitatile oferite ?

Pe langa lg 76-2002 mai ctiti si Normele la aceasta lege si HG 449 din 2009.
Mergeti la agentia municipala de ocuparea fortei de munca, au departament pentru conventii civile, aici primiti formularele si primiti gratuit consultanta, chiar sunt fericiti ca doriti sa incheiati aceste conventii, ele sunt pentru absolventi de invatamant mediu, superior si pentru persoanele care sunt trecute de 45 ani. In avantaj sunteti dumneavoastra, cat si persoanele in cauza.
Din cate am auzit eu, anul acesta nu cred ca mai sunt asa fericite AJOFM-urile, pentru ca bugetele lor scazute nu prea mai suporta bine si acordarea acestor subventii B-)
Persoanele care vor fi incadrate la angajatorul de sus, vor primi salariu, nu indemnizatie de somaj ! daca calculam pentru fiecare !=D>
saamy, nu a vorbit nimeni de indemnizatie de somaj...

e vorba de subventii de la somaj acordate angajatorilor pe o anumita perioada cand angajeaza persoane din somaj aflate in anumite categorii mai putin favorizate(someri peste 45 ani, absolventi, unici intretinatori de familie, persoane cu handicap)

pana anul acesta angajatorul primea lunar un prin aceste conventii c/v unui salariu minim pe economie (acum se acorda valoarea indicatotorului de referinta de 500 lei ) si era scutit pentru acel angajat de contributia la somaj, pe timp de 1 an, cu obligatia de a mentine angajatul respectiv minim 2 ani in activitate.