Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PERIOADA DE PROBA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PERIOADA DE PROBA

Buna ziua,
lamuriti-ma va rog si pe mine: exista o formula de genul 'Invitatie la proba de lucru' care se completeaza pentru un posibil viitor angajat ? Sau este obligatoriu angajarea lui si daca dupa cateva zile nu se mai prezinta la serviciu sa ii inchei CIM?

Multumesc frumos.
User-ul care a deschis topic-ul intreba: ''Sau este obligatoriu angajarea lui si daca dupa cateva zile nu se mai prezinta la serviciu sa ii inchei CIM?'' (Din formulare, inteleg ca doreste sa verifice seriozitatea persoanei respective, ori pentru asta cred ca este nevoie de mai mult timp de observare).
Proba practică nu este același lucru cu perioada de probă. Poate constitui probă practică, spre exemplu, în cazul angajării unui ospătar, ca acesta să aranjeze tacâmurile la masă. Și da, în această situație nu este nevoie să se încheie contract de muncă.
Proba practică reprezintă o primă testare, urmând a fi completată, eventual, cu perioada de probă (când se poate verifica cel mai bine seriozitatea unei persoane).
Întrebarea este următoarea: proba practică este limitată în timp ca durată? (așa mi s-ar părea normal)
Poți să-i ceri unei persoane să vină să lucreze program normal pentru câteva zile sub pretextul că această perioadă e probă practică?

1. Nu am sustinut ca proba practica = perioada de proba.

2. Un examen sau concurs de angajare se organizeaza inainte de a se semna c.i.m. sau de ase emite actul de numire in functie.
Angajatorii trebuie sa aiba mare grija la articolul mentionat de mine. cum il aplica si cum dezvolta prevederile acestuia in reg.intern sau in ccm la nivel de unitate.

3. Perioada de proba nu este obligatorie . Daca nu se stipuleaza asa ceva in c.i.m., atunci angajatorul va trebui sa apeleze la alte prevederi din Codul Muncii.