avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA in sistem real sau in norma de venit?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA in sistem real sau in norma de venit?

Buna ziua,
Intentionez sa imi deschid un pfa pentru un stand cu cosmetice si accesorii,spatiul este mic,venitul lunar depaseste foarte rar 3000 de lei,nu stiu ce pfa sa imi deschid ,pfa in sistem real sau in norma de venit?! care sunt diferentele dintre cele doua..?
Cel mai recent răspuns: simonaban , utilizator 22:37, 19 Noiembrie 2014
Exact asta v-a spus: in opinia domniei sale sistemul real ar fi cel optim.
Iar diferenta dintre cele doua sisteme v-am explicat-o cum am putut mai clar...
Ultima modificare: Miercuri, 19 Noiembrie 2014
ContSters44758, utilizator
atticus a scris:

Va rog sa intrebati ca sa intelegem.


Multumesc frumos,am inteles ce mi-a explicat,credeam ca nu am explicat eu suficient ca sa imi intelegeti intrebarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare pfa Giani41 Giani41 Buna seara...doresc sa deschid pfa...comert ...(sincer cu noul sistem fiscal nu cred ca merita dar......) sunt multe intrebari la care nu am raspuns...una ar ... (vezi toată discuția)
Impozitare in sistem real sau pe norme de venit Schilca Schilca am platit pana acum ca pfa in sistem real. am aflat ca pot plati in baza normelor de venit (profesia mea este mentionata in lista normelor de venit). care este ... (vezi toată discuția)
Pfa- obligatoriu norma de venit sau pot opta pentru impozitare la venit real ? Sorin_mn Sorin_mn Buna ziua, pentru o activitate de comert pe PFA, care se regaseste in nomenclatorul normelor de venit 2014, eu trebuie obligatoriu sa optez pentru norma de ... (vezi toată discuția)