avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract aditional pentru formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract aditional pentru formare profesionala

Buna ziua.

Doresc sa descriu situatia. Compania la care lucrez a decis sa ma inscrie la un curs de formare profesionala care la final se sustine prin examen iar cei care il promoveaza primesc o diploma si o certificare internationala.
Problema e ca cursul este in engleza.

Compania a creat un act aditional prin care ma obliga ca 3 ani sa nu parasesc compania iar daca nu promovez sa platec cursul singur.undeva 4000 euro.
Iar in cazul in care plec sa platesc proportional cu durata pe ani.
Cursul e pe o durata de 80 de ore.

Acum eu nu am solicitat in mod expres ca eu sa fiu cel selectat.iar acum as fi in postura sa platesc.

Mai este un coleg care a semnat acest act inainte de a pleca.eu nu am semnat inca.

Ce sa fac in acest caz?
Cel mai recent răspuns: stoicamarius87 , utilizator 07:50, 26 Noiembrie 2014
In acest caz am posibilitatea sa refuz sau pot adauga si alte clauze gen plata in rate,sau ca nu sunt de acord cu plata cursului in cazul nepromovarii, sau majorarea salariului.Se considera valid daca e scris cu pixul?
Dar cum traim in Romania e posibil sa il semnez asa cum e.... e rusinos cand esti fortat sa semnezi ceva si nu esti de acord.In cazul in care faci reclamatie adio concediu cand vrei u,adio majorare de salariu si cine stie varianta mai ......
Potrivit principiului libertatii de vointa contractuale puteti negocia si stabili alte clauze in acel act aditional.

Actul este valabil chiar daca este scris la calculator sau scris de mana si semnat de ambele parti.
Multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trebuie sa plătesc? adirica2002 adirica2002 Bună seara.Am și eu o întrebare. În luna Decembrie 2014 am urmat cursul de motostivuitorist ,acel curs a fost plătit de companie,acum eu vreau sa plec și ... (vezi toată discuția)
Acti adițional pentru training Costin A. Costin A. Bună ziuă. Am semnat un contract cu un angajator în data de 14 Noiembrie 2016, acuma doresc sa închei contractul la mai puțin de 3 luni (adică încă ... (vezi toată discuția)
Act aditional loyalty codrine codrine Buna ziua, La firma la care lucrez, eu si cativa colegi, am participat la un training platit de firma. La o luna de la finalizarea trainingului, am fost ... (vezi toată discuția)