avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Munca in strainatate, viitor divort, soarta copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Munca in strainatate, viitor divort, soarta copilului ramas in Romania

Buna ziua,
ma aflu situatie dificila. Urmeaza sa intentez divort si am un copil minor. Inainte de toate doresc sa precizez ca sunt o mama responsabila care isi iubeste enorm copilul, iar hotararea de a divorta am luat-o dupa ani de violenta psihica si fizica din partea sotului.
Am hotarat sa plec in strainatate la munca pt.a strange suma necesara cumpararii unei locuinte aici in tara unde sa ma pot muta impreuna cu cel mic dupa divort (deocamdata nu stiu pt.cata vreme voi fi plecata) insa ma preocupa soarta copilului care va ramane in tara cu tatal sau. Pot solicita vreunei institutii sa verifice situatia copilului pe perioada cat sunt plecata? Si ma intereseaza ce demersuri pot intreprinde inainte de a pleca in strainatate, pt.ca ulterior, in cadrul procesului de divort sa nu fiu acuzata ca mi-am abandonat copilul. Ar trebui sa anunt Autoritatea Tutelara? Ce sfaturi imi dati? Va multumesc din suflet pt.ajutor.
Doamna...daca tot spuneti ca ati indurat ani de zile o casnicie abuziva si nesatisfacatoare, si ca n-ati dormit multe nopti , de ce nu mai stati putin si cugetati la aceasta decizie f. serioasa ?? Nu va grabiti cand este in joc viata unui copil nevinovat , a copilului dvs .
Personal eu nu inteleg cum dvs. , desi spuneti ca sotul e delasator, ca nu face nimic, ca v-a agresat ,dar , culmea,tocmai cu acest sot de care dvs. vreti sa fugiti, urmeaza sa va lasati copilul ..?? Nu inteleg cum credeti ca e bine pt. binele copilului dvs sa ramana cu un tata de care dvs v-ati saturat si il considerati indezirabil?
Vreti sa plecati in strainatate si sa castigati bani pt. a va cumpara un apartament/casa ma rog, o locuinta, pt. a avea copilul dvs. o viata cat mai buna ; adica cand va fi asta ? Aveti idee cati bani trebuie sa castigati si cati ani trebuie sa treaca pt a va atinge acest obiectiv ? Nici in strainatate nu se castiga cu miile de euro asa, oricand , oriunde si oricine. Iar in tot acest timp , copilul dvs creste, traieste , plange, se bucura , sau e bolnavior si dvs, mama lui pe care o iubeste nu sunteti langa el... Si va gasiti drept scuza , ca nu mai puteti, ca ati indurat destul in casnicia dvs, de aceea trebuie sa plecati, pt. a avea copilul o viata mai buna.
Nu va judec doamna , va veti judeca singura , in fiecare zi , acolo in strainatate, daca va lasati copilul. Insa, dvs mi-ati lasat impresia ca vreti sa scapati dintr-o casnicie neplacuta si cam atat , dar poate gresesc, si-mi cer scuze pt. asta.
Foarte bine v-au indrumat avocatii care au raspuns, din punct de vedere legal, foarte probabil asa sta situatia.

Din punct de vedere sentimental, parerea mea e sa nu va dezlipiti de copilul dumneavoastra, mai bine o coaja de paine uscata impartita cu el decat la distanta, copiii accepta cu mai putina durere lipsurile materiale in conditiile in care simt dragoste si ar da oricand bucatele imbelsugate si jucariile frumoase pe un strop de dragoste parinteasca, ganditi-va bine doamna ... mutati-va intr-o chirie modesta, la parinti sau prieteni o perioada, pana se pronunta divortul si partajul, apoi incet cautati solutii si pentru celelalte nevoi, poate luata o bunica in strainatate sa aiba grija de copil si dumneavoastra sa munciti sau poate gasiti un job mai bine platit si va descurcati in tara, etc. variante pot exista o multime.
Tocmai pt.ca nu am vrut sa plec de langa copil am indurat atatea. Problema este ca baietelul, care are aproape 7 anisori a auzit prea multe lucruri nepotrivite varstei lui si a inceput sa resimta puternic toate sicanele pe care tatal lui mi le face si imi spune singur: mami nu mai plange, mami lasa ca o sa fie bine, o sa ne mutam numai noi, etc. .....Sotul ma injura de fata cu cel mic si nu mai departe de azi dimineata s-a consumat un episod de acest fel ...... De cand v-am solicitat ajutorul am stat stramb si am judecat drept: pur si simplu nu pot pleca de langa copil, nu pot si nu vreau, este puiul meu pe care il ador si pt.care sunt capabila sa mut muntii din loc.
Distinsa avocat Romascanu poate nu a retinut ca sotul meu este cercetat penal pt.tentativa de omor si risca puscaria, asadar nu vad cum instanta ar considera ca tatal l-ar putea creste .... Situatia este grava deoarece suntem legati de aceasta naveta iar eu am venituri foarte mici din care nu imi pot plati o chirie in oras, asadar suntem nevoiti sa locuim toti impreuna. Probabil va trebui sa imi schimb locul de munca....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasire de domiciliu Alice75 Alice75 Acum 5 ani am plecat la munca in Anglia cu acordul sotului. Am avut o viata grea cu el. Bautura, muzica la maxim, scandal, jigniri si multe altele. Dar din ... (vezi toată discuția)
Posibilitate ca fostul soț sa-mi ia copilul Mitranelena85 Mitranelena85 Buna ziua In urma cu 8 luni s.a finalizat căsătoria cu fostul soț la tribunal din care a rezultat un copil in vârstă acum de cinci ani. Eu am abandonat ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor la plecare din strainatate... csllngy csllngy Buna ziua Am o problema mare. Mi s-a ivit ocazia sa plec in strainatate. Am un copil de 13 ani care este foarte legat de mine, in schimb pe tatal lui nu prea ... (vezi toată discuția)