avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce documente poate cere un sindicat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce documente poate cere un sindicat?

Poate un sindicat (folosindu-se de art. 30 alin. 2 din legea sindicatelor 54/2013) sa ceara conducerii unei unitati sa le furnizeze pontajele (prezenta) unor persoane, urmarind (el sindicatul) prin aceasta sa scoata in evidenta incalcarea articolelor 5 si 8 din codul muncii.
Varianta narata ar fi asa: angajatorul aplica tratamente diferite angajatilor prin faptul ca le permite unora dintre angajati sa execute colaborari externe in timpul programului iar altora nu.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:35, 13 Decembrie 2014
ok, dar cum pot eu sa am acces la aceste dovezi (caci pontajele ar fi singurele dovezi oficiale care are demonstra reclamatia)? Nu ar trebui sa le am pregatite sa le arat instantei? Sau la proces trebuie sa cer instantei ca ea sa ceara la randul ei institutiei aceste documente??
Multumesc inca o data
Puteti solicita instantei de judecata acest lucru .

C.proc.civ.
Art. 293 - Obligația părții adverse de a prezenta înscrisul
(1) Când partea învederează că partea adversă deține un înscris probatoriu, referitor la proces, instanța poate ordona înfățișarea lui.
(2) Cererea de înfățișare va fi admisă, dacă înscrisul este comun părților din proces, dacă însăși partea adversă s-a referit în proces la acest înscris sau dacă, după lege, ea este obligată să înfățișeze înscrisul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data gresita a deciziei de sanctionare AdaPale AdaPale Buna ziua, data gresita pe decizia de sanctionare (nr xx din: data gresita) poate constitui motiv de nulitate a deciziei? Daca problele in apararea mea sunt ... (vezi toată discuția)
Litigiu de munca oprea_rodica68 oprea_rodica68 intr-un proces pe litigiu de munca cine face dovada probelor partea parata sau partea reclamanta? (vezi toată discuția)
Nu mi se da statul de plata Adrian6791 Adrian6791 Cum procedez dacă nu mi se da statul de plata? (vezi toată discuția)