Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Evaluare imobil
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Evaluare imobil

Buna ziua! Rog pareri in urmatoarea speta: La partaj bunuri comune s-a cerut expertiza de evaluare a unui imobil.Cum trebuie sa procedeze expertul in cazul in care doar casa e bun comun iar terenul de sub casa,gradina si curtea sunt bunuri proprii cumparate de o parte inainte de casatorie? Se face evaluarea pe total a casei,teren,gradina sau separat? Bun comun ar fi doar constructia nu si terenul aferent. Se va specifica in raport valoarea terenului care trebuie scazuta sau cum?
Am vorbit cu avocatul dar a zis ca nu contează daca concubinajul a fost urmat de casatorie.In concubinaj am stat 16 luni
Concubinajul nu conteaza, in sensul ca se considera bunuri achizitionate in comun, ca si cele din timpul casatoriei, deci sunt supuse partajului.