avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Client misterios, contestare sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Client misterios, contestare sanctiune

Buna seara,
Astazi a primit colegul meu raportul de la firma, facut de un client mister. A primit punctajul aproape 0, si este sanctionat(1600 ron). Dupa cum am auzit exista si o inregistrare audio.Colegul este cel mai bun, deci este imposibil sa ia punctajul aproape 0.
In raport existe niste mentiuni facut de catre clientul mister pe care nu sunt adevarate.
Ce putem sa facem ca raportul sa fie anulat?Macar exista vreo lege?
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 16:41, 8 Decembrie 2014
In opinia mea, sanctiunea se poate anula de catre instanta de judecata.
Decizia de sanctionare se poate contesta in instanta in termen de 30 de zile de la comunicare.
Exista o baza legala de sanctionare a angajatilor. Nu poate conducerea sa aplice sanctiuni dupa ochi. Deci in decizia de sanctionare trebuie sa fie: in conformitate cu legea ... angajatul x este sanctionat pentru urmatoarele fapte ... Cititi si documentati-va. Daca nu va convine atunci adresati-va justitiei, dar cautati si alt loc de munca.
Orsi_Pal a scris:

Buna seara,
Astazi a primit colegul meu raportul de la firma, facut de un client mister. A primit punctajul aproape 0, si este sanctionat(1600 ron). .......
Ce putem sa facem ca raportul sa fie anulat?Macar exista vreo lege?


1. Concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută.

2. Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertismentului, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

3. Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.
Instanta competenta este Tribunalul in raza caruia are domiciliul sau locul de muna. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.
Orsi_Pal a scris:

Buna seara,
Astazi a primit colegul meu raportul de la firma, facut de un client mister. A primit punctajul aproape 0, si este sanctionat(1600 ron). Dupa cum am auzit exista si o inregistrare audio.Colegul este cel mai bun, deci este imposibil sa ia punctajul aproape 0.
In raport existe niste mentiuni facut de catre clientul mister pe care nu sunt adevarate.
Ce putem sa facem ca raportul sa fie anulat?Macar exista vreo lege?


Clientului misterios ai este interzis sa filmeze,fotografieze sau sa efectueze inregistrari audio.Codul muncii este clar ce sanctiuni si in ce cazuri se aplica acestea.Daca firma este dotata cu camere video,eventual colegul poate solicita probe suplimentare in afara de raportul clientului misterios.
Scopul la mystery shopping nu este de a prinde angajatii problema si a-i sanctiona... Pentru asta exista camere, sefi, reclamatii s.a.m.d.
Mystery shopping este o tehnica de marketing care vizeaza pozitia de ansamblu a unei companii in relatia cu clientii si nu urmareste identificarea unui anumit salariat. Mai mult, trebuie efectuate mai multe vizite intr-o locatie, pe scenarii diferite, in functie de segmentele de clienti. Ma indoiesc ca poti sa sanctionezi un salariat pe baza unui raport mystery shopping. Sa conteste sanctiunea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mystery shopping Leonard Turcitu Leonard Turcitu Buna ziua, Sunt salariat la o multinationala si luna aceasta am primit vizita unui mystery shopping care pt. a efectua raportul vizitei a folosit ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, lucrez în cadrul unei companii de vânzări, unde ... Lefter Iuliana Lefter Iuliana Bună ziua, Lucrez în cadru unei companii de vânzări, unde lunar se trimit anumite persoane numite mistery shhoper pentru consiliere. Din păcate noi nu ... (vezi toată discuția)
Penalizare abuziva ContSters113648 ContSters113648 buna seara,am si eu o intrebare legata, de sanctiunile din codul muncii. mi s-a facut un test la locul de munca de catre un angajat al unei firme care se ocupa ... (vezi toată discuția)