avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare salariat

Anul trecut in 2013 am detasat incepand cu data de 13.12.2013 un salariat la o alta societate .Maine se face un an. Ce trebuie sa fac eu pentru a ii prelungi detasarea?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:26, 12 Decembrie 2014
Perioada de suspendare initiala este 13.12.2013-12.12.2014. Acum cand ii prelungesc cu sase luni de cand? Din 12.12.2014 sau 13.12.2014?
Din 12.12.2014, parerea mea.
Pana pe 11.06.2015?E bine? Totusi cine avea obligatia de a ii face marirea salariului minim pe economie? La data detasarii avea 800 ron.Multumesc pentru rabdare.
Daca prelungirea este pe 6 luni , atunci termenul este pana la 12.06.2015.

In speta, marirea trebuia s-o faca angajatorul de la care este detasat daca vorbim despre un brut de 800 lei.
Si daca nu i-am facut-o, ce mai pot face acum? Amenda, in cazul unui control de la ITM?

Alte discuții în legătură

Revisal - detasare MariaRamona MariaRamona Buna ziua, Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns la urmatoarea problema: Am un salariat care a fost detasat la o alta firma pana in data de 03.01.2013. ... (vezi toată discuția)
Detasare angajat DiaD DiaD Daca pentru o perioada de 6 luni detasez un angajat in alta localitate, alt judet, cum trebuie sa procedez cu transmiterea revisal-ului? La ITM-ul din ... (vezi toată discuția)
Detasare fara suspendare ASUL28 ASUL28 Buna ziua va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: firma noastra detaseaza muncitori la alta firma pt.executare lucrari ,dar salariul, contributiile ... (vezi toată discuția)