Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plasare forta de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plasare forta de munca

cine stie ce firme de plasari de munca sunt fara sa fie tepari?
sau de plasare internationala de munca ?
Admin, administrator
vulturu39 a scris:

... Aceste firme au fost scoase de sub controlul statului prin HG850/2002. ....

La acest aspect m-am referit .

Uitati-va si la art.18 din HG 384/2001, art.12 din Legea nr.156/2000.

Da, vorbiți de HOTARÂRE nr. 384 din 11 aprilie 2001 (actualizata) pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 156/2000 privind protecția cetățenilor romani care lucrează în străinătate .
Eu vorbesc de ceva ulterior din 2002, HG 850/2002 care modifica (mutilează) HG384/2001.

Revin cu extrase din ambele documente, Legea 156/2000 si HG850/2002

Legea 156/2000 - ART. 3
(1) Guvernul României, prin autoritățile competente, va depune diligențele necesare pentru încheierea de acorduri, înțelegeri, tratate sau convenții cu autorități publice similare din alte state, în vederea stabilirii condițiilor de protecție a cetățenilor romani cu domiciliul în
România care lucrează în țările respective.

HG850/2002:
CAP. 2
Abrogat.
ART. 3
Abrogat.
ART. 4
Abrogat.
ART. 5
Abrogat.
ART. 6
Abrogat

De restul obligațiilor care au scăpat de abrogări, sa "rezolvat" in contractele semnate de beneficiari..
Cornel Vasile, Consilier juridic
HG invocat de dvs este un act normativ modificator , prin urmare, textele de baza sunt Legea nr.156/2000 si HG 384/2001.

Legislatia o cunosc destul de bine, insa ceea ce ati afirmat tot nu este demonstrat prin texte de lege postate de dvs.

p.s.
Regulament Forum Avocatnet.ro

1.3. Nu ne dorim sa postezi mesaje consecutive in aceeasi discutie; timp de 30 de minute de la publicare poti folosi butonul Editeaza pentru a-l completa (sau corecta), nu posta cate un mesaj nou in acest interval daca ai uitat sa scrii ceva.

Modificarile din HG850/2002 care abunda in abrogări si face referire la Legea 156/2000 si HG 384/2001 nu-si au efect de abrogare? Cele 2 acte raman nemodificate? Pai sa vedem ce se abroga, si complectam cea ramas cu cea ce exista in contractele societăților care interzic beneficiarului sa faca apel la instanta de judecata in caz de litigiu.

Legea 156/2000 ART. 8
Agenţii de ocupare a forţei de muncă prevăzuţi la art. 5 pot presta servicii de mediere a angajării cetăţenilor români în străinătate numai după acreditarea lor de către Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale.

HG850/2002 3. Capitolul II "Acreditarea agenţilor de ocupare a forţei de muncă" se abrogă.

Legea 156/2000 ART. 11
Agenţii de ocupare a forţei de muncă au obligaţia de a asigura încheierea contractelor individuale de muncă şi în limba română.

HG850/2002
10. Articolul 11 se abrogă.

Legea 156/200 (art.14 si 15 fac parte din Cap.II abrogat in totalitate.)
ART. 14 Coordonarea şi controlul activităţii de ocupare a forţei de muncă în străinătate se realizează de Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale.
ART. 15 (1) În vederea aplicării prevederilor prezentei legi Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale va avea următoarele atribuţii specifice:
b) suspendarea sau retragerea acreditării agenţilor prevăzuţi la lit. a);

Contract al societatii:
Durata contractului de mediere este de 250 zile calendaristice (8 luni) - durata lejera in care poate sa ofere un loc de munca.
Prin semnarea contractului de mediere beneficiarul nu are dreptul de a mentiona denumirea furnizorul sau de a face reclama proasta firmei prin mass-media, in caz contrar beneficiarul va fi obligat sa plateasca daune.

Intrebare: cine si cum poate in lipsa acreditarii sa opreasca activitatea acestor firme ca alti mii de romani sa nu fie tzepuiti.
Discutia era despre lipsa controlului statului si nu despre abrogari si copy -paste din textele de lege.

Ca idee o HG nu poate abroga un text dintr-o lege , cititi Legea 24/2000.
Cornel Vasile, Consilier juridic