Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plasare forta de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plasare forta de munca

cine stie ce firme de plasari de munca sunt fara sa fie tepari?
sau de plasare internationala de munca ?
Admin, administrator
Multumesc, acuma stim la ce usi sa batem. Sunt peste 2000 de persoane inselate numai la o societate, sa intamplat asa ceva datorita faptului ca ITM nu doreste sa se implice. Astept raspunsul oficial pe langa cel telefonic de la Ministerul Muncii. Unii sunt in situatii disperate, sau dat demisia, au imprumutat bani.
Puteti depune sesizarea si la Corpul de Control al primului-ministru .
Ce vrea sa insemne?

Republicata in temeiul dispoziliilor art. IV din Ordonanla Guvernului nr. 43/2002 pentru modificarea Legii nr. 156/2000 privind proteclia cetalenilor romani care lucreaza in strainatate, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 578 din 5 august 2002, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 592/2002, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 808 din 7 noiembrie 2002, dandu-se textelor 0 noua numerotare. Legea nr. 156/2000 a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 364 din 4 august 2000.
Legea nr.156/2000 a suferit anumite modificari si completari , astfel incat a fost necesara sa se dispuna republicarea acesteia.

Prin urmare, in prezent, textul in vigoare al Legii nr. 156/2000 privind protectia cetatenilor romani care lucreaza in strainatate , este cel republicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 291 din 5 mai 2009.
Acuma de sarbatori profit de situatie sa studiez problema. O intrebare. Legea 156/2000 conform constitutiei este lege organica? (relatii de munca, protectie sociala). Guvernul are abilitati sa emita ordonante si hotarari care modificata o lege organica O43/2002 si HG850/2002?
vulturu39, utilizator