Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... bilet la ordin contestat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

bilet la ordin contestat

buna ziua
am dat bilet la ordin cu scadenta in ianuarie ca si garantie la o firma , intre timp am platit 80% din bilet prin banca, lui ia ramas biletul dat si in luna mai mi l-a bagat la plata in banca , am refuzat sa il platesc deoarece era platit 80% din valoarea biletului si am intrat in cip , dupa cele intamplate m-a sunat si m-a amenintat ca imi face proprire pe cont datorita restantei neplatite, poate sa vina sa imi faca proprire pe cont ?
va rog sa imi da-ti un raspuns cat mai repede cu putinta .
va multumesc.
Poprirea contului se face prin intermediul executorului judecatoresc care are obligatia trimiterii unei somatii catre debitor anterior infiintarii popririi, prin care solicita efectuarea platii.
In acel moment moment va prezentati la executor cu dovada platii efectuate, iar pt. diferenta ramasa va intelegeti cu executorul si creditorul asupra modului de stingere a acesteia.
gabescu a scris:

Da sigur ca da. Dar aveti sansa de a face contestatie la executare.

Daca se dovedeste rea vointa sau abuzul de incredere, se poate iesi din cip?
Va multumesc.
Pentru anularea incidentului de plata, trebuie sa formulati actiune care este de competenta Tribunalului.
Vi se poate anula incidentul, dar conditia esentiala este sa formulati o actiune