Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CUMUL PENSIE CU SALARIUL IN 2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CUMUL PENSIE CU SALARIUL IN 2015

personal didactic auxiliar - secretar sef scoala - baza legala
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu are nicio legatura actul normativ citat cu ce doriti dvs. Acel act a abrogat anumite prevederi din Legea nr.329/2009 . Altfel spus, beneficiarii dreptului la pensie, care realizau venituri salariale sau, după caz, asimilate salariilor, realizate din exercitarea unei activităţi pe bază de contract individual de muncă, raport de serviciu sau în baza actului de numire, în cadrul instituţiilor publice, pot cumula pensia netă cu veniturile astfel realizate,indiferent de valoarea pensiei nete incasate.

Niciun angajator nu este obligat sa mentina in activitate un salariat pensionar.

De asemenea, Legea 263/2010 la art.118 prevede expres categoriile persoanelor pensionate care pot cumula pensia cu salariul.
Bineînţeles că nu este obligat. Acordul Consiliului de administraţie din instituţie este obligatoriu.
Asa este, daca obtineti acordul atunci puteti cumula pensia cu salariul , avand in vedere si art.118 din Legea 263/2010.