Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru de evidenta fiscala PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru de evidenta fiscala PFA

De unde se poate achizitiona Registru de evidenta fiscala necesar pt. PFA incepand cu 2015? S-a publicat modelul sau inca mai trebuie sa asteptam. Acesta va inlocui Registru de incasari si plati si Regitrul inventar>?
Pai daca la inceputul anului 2016 s-a introdus o reglementare care stipuleaza ca nu mai este nevoie sa tii Registru de Incasari si Plati si pe suport electronic, nu vad rostul ca sa mai existe si acest Registru de evidenta fiscala.
In alta ordine de idei in Romania e posibil orice : Scoatem un registru sa putem baga altu !
Ca la noi la nimenea.
Registru de evidenta fiscala este necesar pentru stabilirea venitului net anual(in baza caruia Administratia fiscala determina impozitul pe venit,dupa depunerea Declaratiei 200),incepand cu anul 2015. RJIP se tine in continuare, manual sau cu ajutorul tehnicii de calcul.