Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie cu clauza de intretinere sau contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie cu clauza de intretinere sau contract de intretinere

Sunt casatorita, nu am copii si am 2 frati. Parintii doresc sa imi lase mie apartamentul in care ei locuiesc, fara ca ceilalti doi frati ai mei si nici sotul meu sa beneficeze de acest apartament, dupa moartea lor.Mentionez ca eu sunt singura care participa la intretinerea parintilor, medicamente, mancare, bani, etc.. Care este formula cea mai convenabila pentru mine.
gariadna a scris:

Scutirea de raport se face tocmai cu scopul de a nu se mai proceda la reductiunea liberalitatilor excesive.

Trebuie sa va contrazic. Scutirea de raport se face in vederea neraportarii donatiei la masa succesorala, obligatie care revine doar mostenitorilor rezervatari.

Prin scutire de raport donatorul il poate favoriza pe un mostenitor rezervatar in limitele cotitatii disponibile, iar acesta nu va fi obligat decat la o eventuala reductiune.

La reductiunea donatiei poate fi obligata orice persoana.
Buna ziua, as dori și eu să mă ajutați cu un răspuns, vreu să cumpăr un apartament cu credit ipotecar de la un domn care are imobilul primit de la mama sa prin donație acum 20 de ani cu clauza de întreținere pe toata durata vieții inclusiv după moarte cu înmormântare și toate cele.
Doamna încă trăiește intru centru de îngrijire fiind imobilizată dar de la banca ne-au respins pe motiv că el nu poate vinde până nu moare mama dansului sau până nu face o novată a întreținerii.
Întrebarea mea este ce se poate face sa pot cumpăra imobilul dar prezentând garanție bănci?
Pupugrigore, utilizator
Exista o problema a bancilor privitor la donatii, doar banca va poate spune ce dovezi vrea ea.
Daca va intereseaza siguranta tranzactiei, asta depinde de situatia de fapt, daca sunt rezervatari, care sunt ei, ce stiu, ce vor, ce ar fi dispusi sa recunoasca. Depinde si doamna daca este lucida, daca este multumita etc.

Pupugrigore a scris:

Buna ziua, as dori și eu să mă ajutați cu un răspuns, vreu să cumpăr un apartament cu credit ipotecar de la un domn care are imobilul primit de la mama sa prin donație acum 20 de ani cu clauza de întreținere pe toata durata vieții inclusiv după moarte cu înmormântare și toate cele.
Doamna încă trăiește intru centru de îngrijire fiind imobilizată dar de la banca ne-au respins pe motiv că el nu poate vinde până nu moare mama dansului sau până nu face o novată a întreținerii.
Întrebarea mea este ce se poate face sa pot cumpăra imobilul dar prezentând garanție bănci?

Pai asa și e.
Domnul vinde acum pielea ursului din pădure.
Fie așteptați pana după decesul mamei, fie va orientați la alt imobil.
Domnul este proprietar, are drept sa vanda imobilul. Din pacate, partile au ales un act care nu prezinta si nu prezenta siguranta pentru banci.
Totusi, in unele situatii se pot face acte auxiliare care sa aduca ceva incredere...