Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se va face modificarea Regulamentului Intern - pt. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se va face modificarea Regulamentului Intern - pt. includerea zilei de 24.01.2015 ca zi libera legala ?

Personalul institutiei noastre publice are dreptul la zile libere
în zilele de sărbătoare legală,
acestea fiind prevazute si in Regulamentul Intern.

Recent, prin Lege, s-a inclus si data de 24.01.2015
ca zi libera.

Va trebui modificat R.I.
Cum se va face aceasta modificare ?
( includerea in R.I. si a zilei de 24.01.2015 ca zi libera legala )

Pentru aceasta modificare
va trebui sa se faca Adresa oficiala catre Sindicatul salariatilor
sau
pur si simplu se va emite o Decizie interna
prin care se va modifica R.I.,
Decizie ce se va comunica si Sindicatului ?
Daca ati modificat fisa de evaluare, atunci trebuie emisa si o decizie de modificare a reg.intern.
freeelis a scris:

Daca ati modificat fisa de evaluare, atunci trebuie emisa si o decizie de modificare a reg.intern.

am inteles, ok vom face decizie, dar va trebui si anexa cu instiintarea si semnatura angajatiilor?
Pe langa asta noi va trebui sa modificam fisa in ROI, deci va trebui listat un nou regulament, modificam si data pe el avand in vedere ultima modificare sau ramane aceiasi data la intocmire. Aici sunt putin nedumerita.

Trebuie sa aveti si semnatura salariatilor cu privire la faptul ca au luat cunostinta de modificarea reg.intern.
freeelis a scris:

Trebuie sa aveti si semnatura salariatilor cu privire la faptul ca au luat cunostinta de modificarea reg.intern.

am inteles, multumesc, dar in legatura cu data de pe reg intern? o las pe cea veche sau modific si data intocmirii odata cu noua modificare?

Puteti face mentiunea : adoptat la data de .... si modificat prin .....