Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restantieri intretinere bloc- executarea lor!?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restantieri intretinere bloc- executarea lor!?

Buna seara,

tocmai am preluat o asociatie de proprietari,dar ma lovesc de cateva probleme:

= fondul de rulment desi in acte e de 29.000 ron ..la banca soldul e 0
= fondul de reparatii in acte e de 25.000 ron..la banca soldul e 0
casa e 3500 ron..

Restante 57.000 ron...

Problema mare e ca avem 3 apart cu urmatoarele restante :
12500 ron/ 9800 ron/ 9000 ron ( ceilalati sunt mai mici pana in 4000 ron..2 aprt..si inca cateva cu pana in 1000 ron) . 3 sferturi din proprietari isi achita intretinerile.
CUM fac sa scap de cei problema? II pot evacua iarna..daca am sentinta judecatoreasca? Daca am hotararea jud..emisa anul asta DAR apart e deja ipotecat in favoarea la X banca pentru un credit ipotecar...(de 80-100 mii euro de acum 3 ani)...sansele mele sunt nule ca asociatie sa iau vrun ban de la viitorul proprietar..care cumpara apart de la un BEJ (licitatie)!? Practic isi ia banii ( macar o parte banca..apoi daca mai ramane ceva..peste val creditului si dif dob..abia atunci ia si asociatia ceva bani)..ma insel?

Ce pot face cu ceilalti restantieri mai micuti dar indaratnici..si ei..desi i-am rugat sa plateasca..efectul a fost 0.

Al 3- lea caz..: proprietara e plecata in SPANIA..de 2 ani..fiul ei..nu a platit intretinerea..si a plecat in ANGLIA si el de 6 luni..LASAND cheia apart...unor necunsocuti..care NICI ei nu platesc nimic..dar consuma de toate...la usa nici macar nu raspund...iar intr-o scurta discutie..mi-au retezat vorba direct (nu suntem proprietari..nu ne intereseaza).

Aveti vrun sfat care sa ma ajute in rezolvarea atator probleme!?

Multumesc!

PS: sunt presedinte de asociatie..asociatia am inscris-o intr-o UNIUNE a asociatilor..care spune ei..ne ajuta...DAR....
doar_eumike, utilizator
exact asa e situatia de fapt....clare raspunsurile..MULTUMESC!