avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restantieri intretinere bloc- executarea lor!?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restantieri intretinere bloc- executarea lor!?

Buna seara,

tocmai am preluat o asociatie de proprietari,dar ma lovesc de cateva probleme:

= fondul de rulment desi in acte e de 29.000 ron ..la banca soldul e 0
= fondul de reparatii in acte e de 25.000 ron..la banca soldul e 0
casa e 3500 ron..

Restante 57.000 ron...

Problema mare e ca avem 3 apart cu urmatoarele restante :
12500 ron/ 9800 ron/ 9000 ron ( ceilalati sunt mai mici pana in 4000 ron..2 aprt..si inca cateva cu pana in 1000 ron) . 3 sferturi din proprietari isi achita intretinerile.
CUM fac sa scap de cei problema? II pot evacua iarna..daca am sentinta judecatoreasca? Daca am hotararea jud..emisa anul asta DAR apart e deja ipotecat in favoarea la X banca pentru un credit ipotecar...(de 80-100 mii euro de acum 3 ani)...sansele mele sunt nule ca asociatie sa iau vrun ban de la viitorul proprietar..care cumpara apart de la un BEJ (licitatie)!? Practic isi ia banii ( macar o parte banca..apoi daca mai ramane ceva..peste val creditului si dif dob..abia atunci ia si asociatia ceva bani)..ma insel?

Ce pot face cu ceilalti restantieri mai micuti dar indaratnici..si ei..desi i-am rugat sa plateasca..efectul a fost 0.

Al 3- lea caz..: proprietara e plecata in SPANIA..de 2 ani..fiul ei..nu a platit intretinerea..si a plecat in ANGLIA si el de 6 luni..LASAND cheia apart...unor necunsocuti..care NICI ei nu platesc nimic..dar consuma de toate...la usa nici macar nu raspund...iar intr-o scurta discutie..mi-au retezat vorba direct (nu suntem proprietari..nu ne intereseaza).

Aveti vrun sfat care sa ma ajute in rezolvarea atator probleme!?

Multumesc!

PS: sunt presedinte de asociatie..asociatia am inscris-o intr-o UNIUNE a asociatilor..care spune ei..ne ajuta...DAR....
Ultima modificare: Joi, 8 Ianuarie 2015
doar_eumike, utilizator
Cel mai recent răspuns: doar_eumike , utilizator 18:39, 10 Ianuarie 2015
exact asa e situatia de fapt....clare raspunsurile..MULTUMESC!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Investitii asociatie de propietari timpuriu timpuriu se pot face investii de tipul : schimbul apometrelor din apartamente sau montari unui interfon la usa de la intrare in bloc ,din fondul de penalizari avand in ... (vezi toată discuția)
Fond special asociatie proprietari andalex24 andalex24 Buna ziua, asociatia de proprietari a hotarat crearea a doua fonduri speciale RADET respectiv Apa Nova, prin care lunar fiecare locatar este obligat sa ... (vezi toată discuția)
Dobanzi la fondul de rulment marida marida Intr-o asociatie de proprietari, dobanda din banca pentru fondul de rulment, poate fi folosita la completarea fondului de rulment al fiecarui proprietar? (vezi toată discuția)