Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum pot scoate banii din firma !
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum pot scoate banii din firma !

Cum pot scoate banii lunar din firma , sume marii intre 2000 - 5000 ron , pentru a platii un angajat , caruia ii dau banii in procente din realizarile firmei !
Iulian Manea,

poate pentru tine si pentru mine este foarte simplu sa faci un contract de asociere in participatiune.

Dar pentru nestiutori este foarte complicat .
Un contract de asociere in participatiune trebuie sa contina un numar mare de clauze complicate:
- partile
- bunurile aportate, serviciile prestate
- sumele aportate
- sediul asocierii , daca e cazul
- activitatile pe care le fac in comun
- cine tine contabilitatea
- cine plateste impozitele
- cum se dizolva asocierea
- cum se impart bunurile in comun
- in caz de neintelegeri, clauza compromisorie, arbitraj, alegerea
instantei competente.
- trebuie sa obtii cod fiscal (este asociatie civila).- nu intotdeauna.
- raspunderile partilor pentru neindeplinirea

Tu chiar ai facut asa ceva???
Pentru mine este simplu. Eu stiu cu ce se maninca de mult timp.
Dar pentru un novice ... este o solutie supercomplicata.

Este enorm de complicat. Este ca si cum s-ar naste o noua entitate economica.(desi asociatia nu are personalitate juridica)
Cine vrea asa ceva cind poti face un contract de prestari servicii pentru fiecare operatiune in parte?

Si nu imi spune ca doar completezi un model de asociere ... gasit pe net ... ca asta e solutia cea mai proasta dintre toate.

Alberto Kurtyan
ContSters51068, utilizator
Se face cite un contract de prestari servicii in fiecare luna.
Intr-o luna o suma mai mare, intr-0 luna o suma mai mica, dupa cum ai clienti.

Prima declaratie se face la primul contract.
Toate celelalte declaratii sunt de fapt mentiuni la prima declaratie.
Se plateste 16% retinuti la sursa, adica la firma platitoare.
Prestatorul nu are nici o obligatie sa plateasca nimic.

Alberto Kurtyan
Prestatorul are obligatia sa plateasca doar impozitul pe venit la sfarsit de an ,as adauga eu , cu ingaduinta dv.
Alberto Kurtyan,

Nu am zis ca e simplu (nici complicat nu e) ci doar ca e solutia care mi se pare potrivita in cazul descris mai sus. Atat, si nimic mai mult. Ce spui tu e perfect valabil. Cel care va decide este cel ce a deschis discutia.

Recomandare:
Discutia de pe forum trebuie sa fie punct de plecare.

Exemplu: Nu mi-am imaginat nici o clipa ca un patron e atat de prost sau inconstient (mai ales ca vrea sa "fenteze" statul) ca, in momentul cand afla o informatie (nici cel mai versat consultant, in orice domeniu ar fi, nu le stie pe toate) sa se opreasca aici si sa nu consulte niste specialisti in domeniu.
Precup Maria a scris:

Prestatorul are obligatia sa plateasca doar impozitul pe venit la sfarsit de an ,as adauga eu , cu ingaduinta dv.

In cazul contractelor incheiate pe Cod Civil (asociere in participatie sau prestare de servicii) ca beneficiar al serviciilor obligatia mea este sa retin din veniturile prestatorului de servicii o cota parte (care e stabilita de Codul Fiscal pentru fiecare caz si poate fi, cu acordul prestatorului, cota maxima, adica 16%).

Legea care reglementeaza asigurarile de sanatate spune ca, in anumite conditii, si beneficiarii acestor venituri trebuie sa plateasca contributia individuala la asigurarile de sanatate. Eu, ca beneficiar al serviciilor prestatorului, nu am obligatia sa retin si sa platesc nimic. Prestatorul (in situatiile prevazute de lege) va da din buzunar, adica din ce a incasat efectiv de la mine, suma respectiva.

Atentie! Casele de sanatate se folosesc de raportarile de la fisc si, in baza lor, stabilesc (de multe ori eronat) cine, daca si cat datoreaza contributiile la asigurarile de sanatate in astfel de cazuri. Datele sunt tinute minte de computere care calculeaza dobanzi, etc, se trimit somatii...