Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum pot scoate banii din firma !
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum pot scoate banii din firma !

Cum pot scoate banii lunar din firma , sume marii intre 2000 - 5000 ron , pentru a platii un angajat , caruia ii dau banii in procente din realizarile firmei !
Intreb :pot sa acopar lipsa banilor din casa cu o promisiune de vanzare cumparae,in derulare?
Pentru orice suma de bani care intra sau iese din casieria societatii trebuie sa aveti acte justificative care se inregistreaza in jurnalul de casa in momentul efectuarii operatiunii. Dv. pt. a justifica lipsa banilor din casa pe langa promisiunea de vanzare (Antecontract de v/c.), trebuie neaparat sa aveti o chitanta cu valoarea avansului , chitanta care o primiti de la vanzator in momentul platii avansului. In concluzie, puteti sa acoperiti lipsa banilor din casa cu o promisiune de v/c. numai in cazul in care primiti chitanta pt. banii dati.