Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Am avut un contract pe perioada determinata pana in luna august 2014, si de atunci am lucrat fara contract pana in momentul de fata pe motiv ca nu sunt fonduri. Am discutat cu seful si imi va face contract incepand cu aceasta luna.
Data estimativa cand voi naste este sfarsitul lunii august 2015.
As dori sa stiu cum pot sa beneficiez de indemnizatie data fiind situatia?

Va multumesc!
1. Cele 12 luni sunt formate din lunile lucrate premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. Nu se iau in calcul lunile de dupa luna nasterii copilului.
Cred ca s-a vrut sa se spuna despre prelungirea duratei c.i.m. din august 2014 , ceea ce ar putea sa duca la posibilitatea de a beneficia de indemnizatia pentru CCC.
Sorina1986 a scris:
...Dar daca depun actele la 3-4 luni dupa ce am nascut, si teoretic am cele 12 luni de contract? Asa as putea beneficia?

La aceasta intrebare am raspuns eu ultima data.