Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintarea postului,concedierea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintarea postului,concedierea

Sunt chemata la servici pentru a-mi semna demisia din partea angajatorului pe motiv ca se desfiinteaza postul.Momentan sunt in concediu de odihna trimisa obligat de firma.As dori sa stiu ce acte ar trebui sa m-i se dea la semnat si care sunt conditiile legale pentru a nu semna ceva gresit.
Deci maine ar trebui sa primesc un preaviz de 20 zile si abia dupa ce trec cele 20 de zile se va semna incetarea contractului de munca cf. art. 65?sau se poate semna odata cu preavizul?Concediul de odihna este obligatoriu de efectuat sau se plateste de angajator?
1. Decizia de concediere se poate semna si in acelasi timp cu instiintarea de preaviz. Dar exista riscul ca in aceasta perioada de preaviz sa aveti un concediu medical si atunci preavizul se prelungeste cu perioada de concediu medical si, deci, trebuie alta decizie de concediere cu alta data.
2. In perioada de preaviz se poate lua concediu de odihna, cu ac ordul angajatorului, fara a se prelungi preavizul.
3. Daca la data concedierii mai aveti CO de luat, atunci angajatorul este obligat sa vi-l compenseze in bani, conform Codului muncii:
Art.141 (4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Decizia de concediere si preavizul pot sa aibe aceeasi data?
Da, pot avea aceeasi data.
Exista aceasta posibilitate ca decizia de concediere si instiintarea de preaviz sa aibe aceeasi data ... dar de preferat ar fi ca decizia de concediere sa fie emisa dupa terminarea perioadei de preaviz.