Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperarea sumelor taiate din salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperarea sumelor taiate din salariu

Buna ziua, vreau sa stiu , daca poate cineva sa-mi spuna , care sunt pasi de urmat prin care se pot recupera sumele taiate din salariu in urma masurilor luate de guvern in anul 2010 pana la data reintregirii salariilor in decembrie 2012. Din cate am inteles unii dintre bugetari au reusit acest lucru.
In urma unui proces cu spitalul, prin care am pierdut, mi se retine pe statul de plata o suma de bani pana la acoperirea prejudiciului cauzt de o lipsa in gestiune ( sa nu mai adaug ca vina mea a fost infima iar procesul a fost total inecitabil, din pacate nu am mai avut dreptul la recurs ). Din moment ce mi se retine un cuantum din venit, conform carei legi nu mi se poate restitui garantia materiala oprita ( un salariu, pentru gestiunea avuta )?
Pentru prejudiciu cauzat, angajatorul putea sa retina din garantia oprita, potrivit Legii nr.22/1969.