avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna Ziua!
As dori niste sfaturi legat de urmatoarea situatie: suntem 4 surori, tatal decedat in 2007, mama in viata. Una dintre surori a deschis succesiunea pe locuinta mamei. Celelalte surori, impreuna cu mama nu vor deschiderea succesiunii. Am primit citatie de la judecatoria sector 6, cu termen de prezentare 22 iunie. As dori sa stiu care sunt sansele de reusita pt persoana care a solicitat succesiunea si cu ce ne implica pe noi.
Va multumesc si astept raspunsul dvs.
Va multumesc pt raspunsuri si as mai dori sa stiu dc in cazul prezentarii in instanta, cele trei surori impreuna cu mama pot obtine o amanare a termenului si dc e indicat astfel.
Procedura notariala este o procedura necontencioasa, atunci cand partile se inteleg, daca oricare dintre parti nu este multumita se poate adresa instantei de judecata.Daca in termen de 6 luni de la deschiderea succesiunii mostenitorii legali nu accepta sau refuza mostenirea, se considera ca renunta la ea.Amanarea tremenului nu-si are rostul.Succesiunea poate fi deschisa si fara acordul tuturor mostenitorilor.Doar in cazul partajului la notar trebuie sa fie toti prezenti,toti de acord.In restul situatiilor la instanta.


chiar nu vad pentru ce motiv ati solicita amanarea cauzei :((
doar daca nu aveti un avocat si doriti sa va angajati unul pt a va reprezenta in instanta .
v-as sfatui sa va prezentati si dvs si mama , la fiecare termen .
s-a ajuns in instanta tocmai pt ca nu ati cazut de comun acord cu privire la succesiune .

cel mai bine ar fii sa apelati la un avocat .
irinastch a scris:

Buna Ziua!
As dori niste sfaturi legat de urmatoarea situatie: suntem 4 surori, tatal decedat in 2007, mama in viata. Una dintre surori a deschis succesiunea pe locuinta mamei. Celelalte surori, impreuna cu mama nu vor deschiderea succesiunii. Am primit citatie de la judecatoria sector 6, cu termen de prezentare 22 iunie. As dori sa stiu care sunt sansele de reusita pt persoana care a solicitat succesiunea si cu ce ne implica pe noi.
Va multumesc si astept raspunsul dvs.


Nu inteleg cum a deschis succesiunea pe locuinta mamei ....daca mama este in viata.
Sau aceea locuinta este bun comun al sotilor sau a apartinut in toatalitate tatalui decedat?
Locuinta este un bun comun al celor doi soti.
Va multumesc

Alte discuții în legătură

Succesiune si iesire din indiviziune vioalex vioalex Buna ziua,tatal meu a decedat acum 7 ani si in urma decesului nu s-a deschis succesiunea dupa tatal meu,mostenitorii fiind :mama si doi copii ;sora mea si ... (vezi toată discuția)
Succesiune gigidiri gigidiri In urma decesului tatalui am fost repartizati unui notar pentru succesiune.Aceasta s-a realizat in 2005 fara participarea unui membru (verisoara infiata de ... (vezi toată discuția)
Contestatie testament si mostenire dadam dadam Sora sotiei a deschis proces pentru anularea testamentului tatalui ei si a sotiei cit si al mostenirii acceptate de ea in fatza notarului. De precizat ca ... (vezi toată discuția)