Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Hotarare de divort legalizata
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Hotarare de divort legalizata

Buna ziua,am un var si vrea sa se recasatoreasca ,dar nu are o hotarare de divort originala ca sa poata prezenta la starea civila,poate depune o copie legalizata la notar dupa hotararea de divort ,se admite la dosarul de casatorie?Va multumesc.
Buna seara ! Cum pot solicita o copie legalizată după divorț ?

av_silvia_margineanu a scris:

Daca este legalizata, este buna. Sau poate solicita alta la instanta la care s-a judecat.

Achitati o taxa de timbru la impozite si taxe de la locul de domiciliu dupa care formulati o cerere la judecatorie pentru obtinerea unei noi sentinte. Aveti grija sa aveti aplicata pe copie stampila de definitiv si irevocabila.