Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sistarea indiviziunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sistarea indiviziunii

Buna ziua!Am dobandit impreuna cu fostul meu prieten un imobil in cote parti de 50% fiecare.Intre timp ne-am despartit, si el doreste sa-i vand partea mea, insa nu sunt de acord cu suma pe care mi-o ofera.Dorinta mea nu este sub nici o forma sa ies din indiviziune, mai exact.Nici sa-i vand lui, nici altcuiva.as vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca el sa ma oblige prin judecata sa-i vand partea mea daca nu sunt de acord cu suma pe care mi-o ofera.Multumesc!
Am inteles.Deci ar fi de preferat intelegerea de comun acord, deoarece stim cu totii cum se fac expertizele, ca atare s-ar putea sa ies mai in pierdere decat ies acceptand suma la care m-as putea intelege cu el eventual.Va multumesc!
Da, este posibil sa fiti mai avantajati daca rezolvati problema prin buna intelegere. Succes.
Daca bunul este partajabil, atunci instanta poate dispune partajarea acestuia in natura....in speta o camera unui coproprietar si o camera celuilalt. insa mai ramane bucataria , holul, baia pe care nu prea vad cum sa le partajati si sa le folositi in comun este cam greu, cred.
De aceea, consider ca cel mai bine este sa stabiliti impreuna, de comun acord, o valoare a apartamentului si sa primiti suma care vi se cuvine pentru partea dumneavoastra (sulta).
daca tot nu mai sunteti prieteni ce rost mai are ,acceptati oferta facuta dupa ce o negociati la singe si gata ,puneti capat situatiei de indiviziune ,,,,=D>