Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul facut in timpul casatoriei poate fi atacat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul facut in timpul casatoriei poate fi atacat dupa divort de fostul sot?

O simpla declaratie la notar, ca sotia renunta in favoarea sotului, la partea ei din garsoniera cumparata in timpul casatoriei mai poate fi atacata dupa divort, daca aceasta se razgandeste?

S-au trebuie facut partajul in timpul casatoriei la notar. Daca se ajunge la divort, sotul care a renuntat la partea lui de garsoniera poate ataca acest partaj si sa-si ceara partea din nou inapoi?
Daca declaratia data adevereste ca banii pt garsoniera au apartinut doar unuia din soti si ca celalalt nu are nicio pretentie,atunci e cu totul altceva Nu se mai poate razgandi declarantul si nu are nicio sansa nici in instanta sa ceara jumatate din garsoniera.
Un bun aflat in coproprietate nu il poti executa silit, pana cand nu faci iesirea din indiviziune.