Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legat de CIM pe durata derminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legat de CIM pe durata derminata

Buna ziua,
Intrebare:
1. am contracte contracte individuale de munca incheiat in anul 2011, respectiv 2013.
2. am prelungit aceste contreacte asa cum era legea "ori de cate ori, in perioada a 36 luni"....
3. am 4 prelungiri....
4. in 2014 am 3 prelungiri din cele 4....
5. CFS....ospatari cu norma de 20 ore /luna inegal, trebuie raportat in REVISAL?! Ei vin ocazional...la evenimente.

Va multumesc mult!

Corina MARAN
Herra_, utilizator
restul de 24 de ore nu ii chemam....ca nu avem evenimente.....
asta intreb...e CFS?! nu poate fi
Herra_, utilizator
In acest caz, nu avetti cum sa-i treceti in CFS fara o cerere din partea lor.

Atentie la art.164 alin.3 C.mun.: Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară. Aceste dispoziţii se aplică şi în cazul în care salariatul este prezent la lucru, în cadrul programului, dar nu poate să îşi desfăşoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu excepţia grevei.
E vorba despre minim brut pe tara. In cazul in care lucreaza cu norma intreaga.
Nu ma bagati in sperieti! Am mai avut control si au fost deacord ca din moment ce nu-i pot angaja ca ZILIERI, fiind obiect principal de activitate, a ramas cu timp partial/norma/inegal...
Cu atat mai mult cu cat, angajatul nu este prezent la lucru.....Tocmai asta spuneam....
Adica, nu trebuie raportat in REVISAL
Herra_, utilizator
Aici nu este vorba depre zilieri , ci despre faptul ca pentru 24 ore angajatorul nu-i asigura unui salariat obiectul muncii, situatie in care pot deveni incidente prevederile art.164 alin.3 C.mun.
32 ore/luna, nu inseamna 24 ore / zi......
aici e conflictul....sunt OSPATARI....
angajati cu 32 ore/luna....neacoperite
multumesc frumos
astept raspunsul dumneavoastra

Corina Maran
Herra_, utilizator