Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cheltuieli de judecata

Am fost parte intr-un recurs, ca parat (am castigat fondul, si partea adversa a facut recurs). Am angajat avocat, iar termenul imediat urmator recursul a fost anulat ca netimbrat, hotararea fiind irevocabila.
Onorariul de avocat pe care l-am platit pentru recurs il pot recupera? Sau anularea recursul inseamna ca nu mai am dreptul la cheltuieli de judecata?
Nu era mai simplu sa intrebati avocatul ? cu siguranta va lamurea, daca tot ati avut incredere si l-ati angajat trebuia sa vorbiti intai cu dumnealui...
atlantiana a scris:

Am fost parte intr-un recurs, ca parat (am castigat fondul, si partea adversa a facut recurs). Am angajat avocat, iar termenul imediat urmator recursul a fost anulat ca netimbrat, hotararea fiind irevocabila.
Onorariul de avocat pe care l-am platit pentru recurs il pot recupera? Sau anularea recursul inseamna ca nu mai am dreptul la cheltuieli de judecata?

Intrucat recursul a fost promovat de partea potrivnica, parte care a cazut in pretentii, respectiv a pierdut in ambele grade de jurisdictie, va veti recupera toate cheltuielile de judecata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
av_musat a scris:

Nu era mai simplu sa intrebati avocatul ? cu siguranta va lamurea, daca tot ati avut incredere si l-ati angajat trebuia sa vorbiti intai cu dumnealui...

Am vorbit si mi-a spus ca se recupereaza cheltuielile. Voiam insa o a doua parere - ca la doctor :D (Avocatul meu e un bun profesionist, stie ce face, dar sta mai prost la capitolul comunicare, nu prea sta sa dea explicatii.)

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Mi-au fost de ajutor si m-am linistit acum.