avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cheltuieli de judecata

Am fost parte intr-un recurs, ca parat (am castigat fondul, si partea adversa a facut recurs). Am angajat avocat, iar termenul imediat urmator recursul a fost anulat ca netimbrat, hotararea fiind irevocabila.
Onorariul de avocat pe care l-am platit pentru recurs il pot recupera? Sau anularea recursul inseamna ca nu mai am dreptul la cheltuieli de judecata?
Cel mai recent răspuns: atlantiana , utilizator 00:14, 14 Iunie 2009
Nu era mai simplu sa intrebati avocatul ? cu siguranta va lamurea, daca tot ati avut incredere si l-ati angajat trebuia sa vorbiti intai cu dumnealui...
atlantiana a scris:

Am fost parte intr-un recurs, ca parat (am castigat fondul, si partea adversa a facut recurs). Am angajat avocat, iar termenul imediat urmator recursul a fost anulat ca netimbrat, hotararea fiind irevocabila.
Onorariul de avocat pe care l-am platit pentru recurs il pot recupera? Sau anularea recursul inseamna ca nu mai am dreptul la cheltuieli de judecata?


Intrucat recursul a fost promovat de partea potrivnica, parte care a cazut in pretentii, respectiv a pierdut in ambele grade de jurisdictie, va veti recupera toate cheltuielile de judecata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Iunie 2009
Gabriela Pintea, Consilier juridic
av_musat a scris:

Nu era mai simplu sa intrebati avocatul ? cu siguranta va lamurea, daca tot ati avut incredere si l-ati angajat trebuia sa vorbiti intai cu dumnealui...


Am vorbit si mi-a spus ca se recupereaza cheltuielile. Voiam insa o a doua parere - ca la doctor :D (Avocatul meu e un bun profesionist, stie ce face, dar sta mai prost la capitolul comunicare, nu prea sta sa dea explicatii.)

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Mi-au fost de ajutor si m-am linistit acum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de judecata in recurs tardiv dandanaua dandanaua Intimatul-parat, prin aparator, depune cu 3 zile inainte de primul termen al unui recurs civil, intampinare si chitanta privind onorariul avocatului.Peste 3 ... (vezi toată discuția)
Avocatul nu cere cheltuieli de judecata ! bukinst bukinst In mai multe procese pe care le/am castigat pe fond dar paratul a facut apel, avocatul meu nu a solicitat cheltuieli de judecata, desi nu mi-a cerut parerea ... (vezi toată discuția)
Cale de atac ContSters154162 ContSters154162 O decizie civila irevocabila, pronuntata de catre Curtea de Apel dupa judecarea unui recurs intr-un litigiu de munca, si prin care se obliga societatea parata ... (vezi toată discuția)