Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Semnare contract de munca si vreau sa renunt
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Semnare contract de munca si vreau sa renunt

Am semnat un contract de munca si va fi inscris la ITM pe 1 03 2015, vreau sa renunt, am primit o oferta mai buna.Se poate sau am repercursiuni si cum e bine sa procedez?
Nu mi sa cerut.Probabil il fac controlul medical dupa. Multumesc.Deci pot semna cu ceilalti fara probleme,nici aici nu au cerut certificat medical.,oare incalca si astia legea?

man67, utilizator
1) Certificatul medical trebuie obtinut inainte, nu dupa angajare.
2) Cu acest atu in buzunar, va duceti si solicitati o incetare a contractului de munca cu acordul partior in mod civilizat, in baza art.55 (b). Daca si doar daca va refuza acordul partilor le inaintati o hartie prin care le aduceti la cunostinta ca au incalcat legea si denuntati contractul de drept.

man67 a scris:

oare incalca si astia legea?

Fara sa vrea probabil ca da, legile sunt greu de respectat, multe si incalcite. Toata lumea le incalca, fara intentie poate.
1. Nulitatea prevazuta la art.27 C.mun. poate fi acoperita ulterior.

art.57 C.mun.
(3) Nulitatea contractului individual de muncă poate fi acoperită prin îndeplinirea ulterioară a condiţiilor impuse de lege.

2. Daca c.i.m. incepe sa-si produca efecte incepand cu data de 01.03.2015, atunci nici nu aveti ce sa incetati.
Prin urmare, niciunul din articolele invocate de mai sus nu va sunt incidente in situatia dvs.

3. C.i.m. nu se mai inregistreaza la iTM , ele se transmit in format electronic, incepand cu 01.01.2011.

4. Mergeti la acel angajator si explicati ca nu mai doriti sa va incadrati la acesta. Vedeti ce spune si reveniti cu detalii.

5. Denuntarea de drept a unui c.i.m. nu exista prevazuta in Codul Muncii.
freeelis a scris:

5. Denuntarea de drept a unui c.i.m. nu exista prevazuta in Codul Muncii.

Da, am folosit eronat cuvantul denuntare in loc de incetare, dar asta nu schimba cu nimic abordarea problemei si situatia de fapt.

Art. 56. — (1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
d) ca urmare a constatării nulității absolute a contractului individual de muncă, de la data la care nulitatea a fost constatată prin acordul părților sau prin hotărâre judecătorească definitivă;

(2) Pentru situațiile prevăzute la alin. (1) lit. c)—j), constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncă se face în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, și se comunică persoanelor aflate în situațiile respective în termen de 5 zile lucrătoare.

Astfel incat userul trebuie sa procedeze dupa cum am spus, nu ma mai repet.
Cititi si textul art.57 C.mun.

Nulitatea unui c.i.m. care inca nu a intrat inca in vigoare este o absurditate.