Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Semnare contract de munca si vreau sa renunt
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Semnare contract de munca si vreau sa renunt

Am semnat un contract de munca si va fi inscris la ITM pe 1 03 2015, vreau sa renunt, am primit o oferta mai buna.Se poate sau am repercursiuni si cum e bine sa procedez?
freeelis a scris:

Nulitatea unui c.i.m. care inca nu a intrat inca in vigoare este o absurditate.

A intrat in vigoare la data semnarii, aaa ..ca nu-si produce efectele decat de la data inceparii activitatii este altceva.

In plus, Art.57 vorbeste despre încheierea valabilă a contractului individual de muncă si de nulitatea acestuia.

In plus, se specifica in Art.57 (6) Constatarea nulității și stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul părților.
(7) Dacă părțile nu se înțeleg, nulitatea se pronunță de către instanța judecătorească

Deci asta a fost si recomandarea mea, ca userul impreuna cu Angajatorul sa constate nulitatea contractului prin acordul partilor.
Daca nu-si produce efectele nu are cum sa se constate nulitatea si nici nu se poate inceta un astfel de act , decat incepand cu data de 01.03.2015.

art.57 (1) Nerespectarea oricăreia dintre condiţiile legale necesare pentru încheierea valabilă a contractului individual de muncă atrage nulitatea acestuia.
..

Textul vorbeste despre conditii , coroborand art.27 cu acest text , rezulta ca prezentarea unui certificat medical este o conditii de valabilitate a c.i.m.