Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... este corupere de minori daca eu am 24 de ani si ea 17 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

este corupere de minori daca eu am 24 de ani si ea 17 ani si 10 luni?

eu am 24de ani,ea 17 ani si 10luni!parintii ei nu accepta deloc relatia noastra,ba chiar ma ameninta ca ma da in judecata,pe ea o bate de fiecare data cand aude k ne-am intalnit!problema este ca ea a plecat de acasa(a4a oara),si am luat-o la mine,ea nu vrea sa se mai duca acasa sub nici o forma!avem ganduri serioase,adica in sept2009vrem sa ne cununam,ea devine majora p 17aug2009!pot ai ei sa o ia de la mine,dak ea nu mai vrea sa plece?cu politia sau nu!parintii ei au relatii la politie si la primarie,taicasu e consilier,si are influenta acolo!!!am foarte multe de zis dar sa o luam usor...deocamdata va rog sa imi raspundeti la intrebarile:pot sa o ia de la mine daca ea nu vrea si eu si parintii mei suntem de acord sa ramana la noi?poate sa ma bage la corupere de minori pentru asta?
Raspunsul pentru ambii domni indragostiti de domnisoare minore: Luati-le de nevasta imediat si rezolvati toate problemele. Femeile se pot casatori de la 15 ani cu dispensa si de la 16, fara dispensa.
Casa de piatra si copii frumosi!
Cu stima,
Av. Niculescu-Gorpin
Ambii domni si-au gasit cate un bun de valoare… Se exprima: “am luat-o la mine”/ “n-am luat-o inca la mine, dar mama e de acord…” – ca si cum ar fi vorba de obiecte.
Mama lui e de acord; dar mamei lui nu-i pasa chiar deloc de mama altui copil?
Pe de alta parte, “am luat-o la mine” poate fi interpretat ca fiind vorba de constrangere.
Modul in care cei doi se refera la cele doua minore ametite de hormoni si care nu-si mai vad de studii ofera un raspuns clar la scurta intrebare a lui GabrielS.
Si multi se intreaba de ce ajung la divort dupa doi ani de casatorie sau imediat dupa nasterea unui copil… Ceva discernamant nu face rau nimanui…
Cu scuzele de rigoare; trebuia sa scriu aceste randuri pentru ca in joc – la propriu – sunt mai multe destine.
Poate subzista numai infractiunea de seductie , daca au existat / vor exista promisiuni de casatorie , care , intr-un final , nu se materializeaza .
Nu putem discuta de vreo alta infractiune cu privire la viata sexuala. La 18 ani , aceasta va avea deplina capacitate de exercitiu , putand dispune unde locuieste , in pofida oricarei dorinte a parintilor sai.

(in cazul in care nu veti lua hotararea de a va casatori , ci doar veti locui impreuna ).E important, insa , sa aveti in vedere toate aspecte ce privesc o individualitate fata de parinti , la o varsta frageda : posibilitatea de a va intretine finaciar , si , afectiv vorbind , capacitatea efectiva de a fi pe cont propriu , cu toate consecintele ce decurg din aceasta optiune de viata.

Art. 4. - Bãrbatul se poate cãsãtori numai dacã a împlinit vârsta de optsprezece ani, iar femeia numai dacã a împlinit saisprezece ani.
Cu toate acestea, pentru motive temeinice, se poate încuviinta cãsãtoria femeii care a împlinit cincisprezece ani. Încuviintarea se poate da de Comitetul executiv al Consiliului Popular al Municipiului Bucuresti sau al judetului în cuprinsul cãruia îsi are domiciliul femeia si numai în temeiul unui aviz dat de un medic oficial.

Prietena dumneavoastra va implini 18 ani , nu mai vor fi necesare formalitatile prevazute mai sus.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Poate subzista numai infractiunea de seductie , daca au existat / vor exista promisiuni de casatorie , care , intr-un final , nu se materializeaza .
Nu putem discuta de vreo alta infractiune cu privire la viata sexuala. La 18 ani , aceasta va avea deplina capacitate de exercitiu , putand dispune unde locuieste , in pofida oricarei dorinte a parintilor sai.

(in cazul in care nu veti lua hotararea de a va casatori , ci doar veti locui impreuna ).E important, insa , sa aveti in vedere toate aspecte ce privesc o individualitate fata de parinti , la o varsta frageda : posibilitatea de a va intretine finaciar , si , afectiv vorbind , capacitatea efectiva de a fi pe cont propriu , cu toate consecintele ce decurg din aceasta optiune de viata.

Art. 4. - Bãrbatul se poate cãsãtori numai dacã a împlinit vârsta de optsprezece ani, iar femeia numai dacã a împlinit saisprezece ani.
Cu toate acestea, pentru motive temeinice, se poate încuviinta cãsãtoria femeii care a împlinit cincisprezece ani. Încuviintarea se poate da de Comitetul executiv al Consiliului Popular al Municipiului Bucuresti sau al judetului în cuprinsul cãruia îsi are domiciliul femeia si numai în temeiul unui aviz dat de un medic oficial.

Prietena dumneavoastra va implini 18 ani , nu mai vor fi necesare formalitatile prevazute mai sus.

Succes.

Ce imi place articolul asta Ioana . Se vede treaba ca initiatorii codului au fost in majoritate barbati fiindca s-au gandit ca trebuie sa mai copilarim...de ce sa ne casatorim ca femeile , la 15-16 ani?
:)
In rest pentru cei doi tineri care au scris mai sus ,parerea mea este ca daca nu le-au promis fetelor ca se insoara cu ele nu este nici o problema!:DLe doresc distractie placuta!B-)
:)

Cei doi sa stea linistiti , dupa cum a mentionat si colegul mai sus .:)