Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sunt santajata si amenintata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sunt santajata si amenintata

Un baiat are poze cu mine dezbracata si ma ameninta ca o sa le faca publice daca nu fac ce vrea el.(momentan este plecat in Anglia,dar cand o sa vina acasa mi`a spus ca o sa fiu a lui,sexual vorbind).Imi vorbeste foarte dur si mi`a provocat o foarte mare teama....deoarece am mai fost amenintata de el si acum 2-3 ani,am intretinut relatii intime cu el,prima data am fost agresata,dupa am fost santajata.Doi ani am scapat de el deoarece si-a facut o relatie serioasa si m-a lasat in pace.Din cate stiu a procedat asa cu foarte multe fete dar niciuna nu a facut nimic.Familia mea nu stie nimic si nici nu as vrea sa afle,parintii sunt plecati in strainatate si eu stau singura in casa,bunicii stau in casa vecina,sunt inca minora,anul acesta fac 18 ani.Viata mea e un calvar.Am foarte mare nevoie de sfaturi.Ce as putea face sa scap de el?Cum as putea depune plangere?:( Va rog frumos nu criticati.....
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Eu sunt de parere ca amenintarea pentru viol trebuie sa fie imediata si nu facuta cu mult timp inainte deoarece este evident faptul ca nu o poate viola de la distanta.
De aceea eu consider ca este santaj si nu tentativa de viol.

Din punctul asta de vedere aveti dreptate, daca solicitarea vizeaza doar intretinerea in viitor a unui act sexual se va retine numai infractiunea de santaj daca ramane la acest stadiu, dar daca se vad si sunt impreuna iar fata cedeaza datorita amenintarilor/violentelor este viol, cum de altfel inteleg ca s-a mai intamplat, eu la asta ma refer, daca se ajunge iar la act sexual.
Mie si in axest caz tot santaj imi pare.
Nu cred ca o astfel de amenintare ar intra la tentativa de viol.
santajul este cu a face ceva...
deci in final e santaj sau viol ? ca nu mai inteleg nimic !
Daca seful ameninta o subalterna ca o da afara daca nu intretine relatie sexuala este santaj sau tentativa de viol?
Eu zic ca este santaj.
Dacă actul sexual se consumă ca urmare a unei constrângeri - fizice sau morale - e viol.

Deci chiar dacă nu există o opoziție fizică a persoanei vătămate, dar aceasta „acceptă” raportul sexual ca urmare a unei amenințări va fi viol.

În acest caz este vorba, după părerea mea, de o variantă calificată a șantajului care se regăsește în infracțiunea de viol.

PS:
Pe noul C.pen. lucrurile s-au clarificat din acest punct de vedere, nemaiexistând controverse.
Art 207 C.pen face distincția clară într folos nepatrimonial (alin. 1) și folos patrimonial, spre deosebire de art. 194 vechiul C.pen., care vorbea doar de un folos.