avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie cu preaviz

AM SI EU O MARE NELAMURIRE,, VREAU SI EU SA INTREB ,,CUM ESTE POSIBIL SA SA MI SE IMPUNA SA IMI IAU CONCEDIU DE ODIHNA IN TIMPUL PREAVIZULUI SI DC SUNT EU OBLIGAT SA STAU CITEVA ZILE IN PLUS PESTE PREAVIZZZ ESTE POSIBIL? VA ROG INVATATIMA SI PE MINE CUM TREBUE SA PROCEDEZ LEGAL

VA MULTUMESC
Daca ati facut cerere asta e, veti efectua concediul de odihna.
dar explicati-i intai doamnei doctor care la data cand ati facut cererea stia ca veti fi in preaviz, ca legea nu va obliga sa stati mai mult in preaviz inn cazul in care vi s-a aprobat concediul de odihna.

De la data depunerii demisiei nu sunteti obligat sa stati mai mult de 15 zile calendaristice, chiar daca in aceste 15 zile sunt si unele de concediu de odihna !

Aveti la indemana textele din codul muncii redate mai sus.
paici vasile viorel a scris:

am facut o cerere de concediu in ziua in care mi-a semnat demisia in care concediul de odihna se incepe cu data de 18 .06.2009 se ia si aceea in considerare, nu am stiut ca nu trebuia sa fac cererea. se ia si aceea cerere in considerare , fiindca eram deja in preaviz

deci sa inteleg ca nu este valabila cererea daca eram in preaviz si am facut doar o copie care este la dansa , deci sa continui sa ma duc la munca fiind in perioada de preaviz
Nu este nici o problema ca efectuati concediul de odihna in perioada de preaviz. Este chiar bine. Veti efectua din concediul de odihna la care aveti dreptul pentru perioada 01.01.2009 -30.06.2009 incapand cu data de 18.06.2009 doar atatea zile ;lucratoare cate sunt in luna pana la data de 30.06.2009, daca aveti dreptul la mai multe zile decat zilele lucratoare in perioada preavizului diferenta va va fi compensata in bani ca si concediu neefectuat. Nu aveti nici o obligatie sa mai munciti dupa incetarea perioadei de preaviz, chiar nu mai aveti voie sa munciti. Contractul de munca inceteaza in data exirarii preavizului, peste aceasta data este necesar intocmirea unui nou CIM pentru a fi in legalitate si pentru ca legea sa fie aplicata in litera si spiritul ei.
Cererea de concediu este valabila cat timp dvs. ati scris-o si ati depus-o.
am inceput serviciul in data de 3.02 .2009 sa inteleg ca dupa perioada de concediu care incepe pe data de 18 imi voi relua zilele de preaviz continuare , fiindca zilele acestea eu am fost la servici pana pe data de 8.07.2009 cand imi inceteaza contractul de munca respectiv preavizul , a spus ca cele 4 zile lucrate saptamana aceasta mi se va calcula din preaviz.
Am si eu o problema ... m-am angajat la o firma si cand ne-am angajat inventarul a fost facut si a fost bun la fel la fiecare luna incepand cu aprilie..acum 2 zile patronul care nu locuieste in orasul in care este magazinul a facut inventarul adica a numarat ce e in magazin (haine) cu un caiet in care aveam noi produsele trecute ca sa stim ce am vandut nu dupa un inventar ... amanuntit a firmei. si ne-a gasit lipsa 88 de milioane apoi am verificat noi dupa inventarul trimis de firma si totul a iesit in regula.cand a vazut ca toate produsele lipsa apar pe inventarul de la firma si cu ce este in magazin si foile de vanzari arata ca ce e in inventar e si in magazin sa enervat foarte tare a plecat si ne-a lasat cu o femeie care lucra in firma sa facem in continuare.dupa ce am terminat i-am zis ca sa semnam toti si sa vina sa verifice ca nu e lipsa..a zis ca inventarul se verifica la birou ...nu el trebuie sa il verifice.nu ne-a zis nimic ne-a dat afara din magazin si a zis ca noi am furat hainele si ca nu crede ca e bun inventarul.cu cateva zile inainte am luat niste haine care erau murdare sa le curatam din magazin cu colegele pe care le-am adus in magazin si am semnat ca le-am adus in magazin.si tot ne acuza ca noi l-am furat si ca am furat mai multe nu numai ce am adus.ne-a pus sa ne dam demisia si dupa ce am scris-o ne-a tot obligat sa scriem cum a vrut el ca daca nu el se duce la politie am facut 2 demisi diferite si mi le-a luat pe amandoua.cand i-am zis sa mi le dea inapoi a zis ca nu vrea sa mi le dea si sa iesim din magazin.noi avem un contract de munca individual stampilat la Inspectoratul teritorial de munca..mures.dar nu stim daca are o valoare sau ceva el de fiecare data cand afla ca trebuie sa vina vre-un control zicea sa nu vorbim cu nimeni pana nu dam de el.nu stim ce sa facem .el despre inventar nu ne zice nimic demisia nu a vrut sa o facem in 2 exemplare.

Alte discuții în legătură

Preaviz si c.o. Viovas Viovas Buna ziua. Am o cerere de concediu de 10 zile de concediu aprobata, pentru perioada 06.10 - 24.10. dar azi, daca imi depun demisia cu preaviz si angajatorul ... (vezi toată discuția)
Inventarul este obligatoriu la demisionare? razvanf razvanf Am lucrat 2 luni la o societate ca gestionar la un magazin cu o gestiune de peste un miliard. Zilele trecute mi-am depus demisia si am primit ca raspuns ... (vezi toată discuția)
Lichidare la zi Tamara1987 Tamara1987 Buna ziua, Am o nelamurire si de aceea m-as bucura mult daca m-ar putea ajuta cineva in acest sens. Situatia e urmatoarea: in data de 09.05.2013, mi-am dat ... (vezi toată discuția)