Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare contract vanzare cumparare teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare contract vanzare cumparare teren intravilan

Buna ziua,

Mai pe scurt, doresc sa achizitionez un teren intravilan intr-o cumuna rurala , teren care a fost achizitionat de catre o societate comerciala.

Ce acte ar trebuie sa solicit astfel incat sa ma asigur ca nu vor fi probleme pe viitor.Nu stiu exact procedura de vanzare de catre o societate.

Sunt de ajuns doar actele verificate de catre notar?

Va multumesc anticipat.
Problemele suplimentare necesita acte suplimentare, corect, insa nu avem cum sa le ghicim aici, caci potentialele probleme reies din actele primare asa cum le-a aratat Joha. Notar sau avocat, consilier juridic, tot nu putem anticipa ce probleme reies din primele acte ca sa va spunem ce acte sa solicitati ulterior.
De exemplu, depinde daca exista procuri, ce procuri, daca societatea are o expertiza, daca a mai primit oferte, care e obiectul ei de activitate, ce drepturi au administratorii (desi, parteneri intr-un SRL nu sunt administratorii, ci asociatii, asa incat nu stiu cat de corecte am aceste informatii), modul de instrainare, ce zice in Actul constitutiv sau Statutul societatii poate influienta ce acte mai sunt necesare pentru vanzare...
Dar astea sunt particularitati si, fara sa vedem actele, nu avem cum sa le stim...