Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu biciclist care circula neregulamentar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu biciclist care circula neregulamentar

Buna seara in primul rand.
Ieri seara 17 martie 2015, in jurul orei 20, circulam cu autoturismul pe un drum cu sens unic, la un momenta dat am virat dreapta pentru a evita o gaura in asfalt.
Un cetatean (aproximativ 24-25 de ani, gen huligan dintr-o galerie de fotbal) circula cu bicicleta in sens invers cu toate ca strada era cu sens unic, acesta nu avea lumini sau vesta reflectorizanta.
Acest cetatean s-a simtit intimidat de manevra mea de evitare a obstacolului intalnit pe drum, deoarece in capatul respectivei strazi in intersectia acesta a venit in dreptul geamului pus pe scandal, adresand injurii si batand cu pumnii in geam, since va spun i-am adresat sincere scuze daca cumva i-am cauzat neplaceri, dar acesta a continuat sa bata cu pumnii si sa scuipe, la care eu simtindu-ma in pericol am dat in marsarier si l-am daramat dupa bicicleta, acesta a cazut in urma dezechilibrului,
Astazi am primit o citatie de la politie cum ca trebuie sa ma prezint maine la sectie in urma unei plangeri.
Intrebarea mea este cum trebuie sa actionez pentru aplanarea acestei situatii?
Multumesc anticipat pentru rabdarea si timpul acordat.
clau89, utilizator
Nu se pot da banii in fata politiei. Acolo merge doar reclamantul si da declaratie ca isi retrage plangerea.Apoi totul se opreste acolo.
Ati vazut dvs.procedandu-se altfel ?
Cu stima.
Nu am zis sa ii dea in fata politistului, in biroul lui.Nici la notar nu vrea notarul sa se dea banii in fata lui...
Banii se dau in sediul politiei fara probleme.

Daca se considera de vina da banii, daca nu, de sa-i dea. De fapt oricum i-a dat deja. Eu daca nu ma consideram vinovat nu-i dadeam.
"la care eu simtindu-ma in pericol am dat in marsarier si l-am daramat dupa bicicleta, acesta a cazut in urma dezechilibrului"

Nu pot sa inteleg, biciclistul era in dreptul geamului iar dvs. ati dat cu spatele ca sa ce? Cum I-ati daramat,cum de a cazut? Ati urmarit cumva sa-l loviti cu masina? ca mie asa imi pare...
In primul rand ,ati cauzat un accident de circulatie cu fuga de la locul faptei .Daca politia declanseaza urmarirea penala sub acest aspect , problema se complica .
Dupa cum prezentati faptele rezulta ca victima e de vina pt ca s-a dezechilibrat ,de aceea a picat; eu daca merg pe strada si pun piedica cuiva ,nu sunt de vina deoarece respectivul s-a dezechilibrat si a picat .
Daca declaratia dvs de la politie contine sintagma 'gen huligan' biciclistul poate sa deschida proces pe acest aspect sustinand ca de aceea l-ati accidentat ... mai ales ca are si martor . Si la proces va veni imbracat normal si cu aspect ingrijit .
De asemenea ,biciclistul a declarat ca va retrage plangerea in urma platii unei sume cu titlu de despagubire pt bicicleta dar scrie ceva de vatamari corporale sau daune morale?
Repet intrebarea antevorbitorului : cum "l-am daramat dupa bicicleta" daca numai a-ti dat cu spatele ? Probabil ca s-a intentionat si altceva inafara de fuga .
Pt a nu se considera fuga de la locul accidentului ,trebuia sa va deplasati imediat dupa producere (sau cum spune legea: in cel mai scurt timp) la o sectie de politie pt declararea accidentului avand in vedere ca aveati posibilitatea fizica sa faceti asta ...
Scuzele nu au fost acceptate datorita modului in care au fost adresate si mai ales faptului ca nu le-ti adresat atunci,imediat dupa producerea incidentului sa nu apuce biciclistul sa intoarca .
Mentionez ca nu circul cu bicicleta si nici nu am circulat . Deci nu tin partea la nimeni dar marsarier la biciclete foarte putin probabil ca respectivul sa nu piarda timp cu intorsul iar oglinda retrovizoare are orice masina .
Poate sa fi iesit la 'panda' biciclistul dar nimeni nu-si risca viata sau sa petreaca ceva timp prin spitale pt 100$ . O inscenare e mult mai plauzibila (intuneric ,martor) .