Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

Buna seara. As dori sa stiu care este procedura privind efectuarea de ore suplimentare? Trebuie sa faca seful sectiei un referat ca in data de ... este necesara efectuarea de ... ore suplimentare de catre un anume angajat? Multumesc.
Intradevar CM permite efectuarea a numai 8 ore suplimentare saptamanal, dar sunt si exceptii care permit efectuarea unui nr mai mare de ore suplim astfel ca media la 3 luni sa fi 8 ore suplim pe saptamana.
Pe de alta parte angajatorul este obligat sa plateasca toate orele suplimentare prestate (adica cerute de angajator si prestate de angajat) care nu au fost compensate in 30 de zile de la efectuarea lor indiferent de numarul acestora.

In cazul in care o parte din orele suplimentare sunt platite sub forma tichetelor cadou....... hmmmmmm........ inseamna defapt ca pt aceste ore angajatorul nu poate dovedi plata lor (in instanta sau ITM) fara a dovedi o mica evaziune fiscala B-)